Ankieta OECD
OECD prosi miasta i regiony o wypełnienie ankiety na temat efektywności energetycznej budynków - jest to potrzebne do stworzenia międzynarodowego kompendium wiedzy, które będzie wsparciem dla JST.
Inne
oecd.jpg

Budynki mają kluczowe znaczenie dla przejścia na bezemisyjność. W ujęciu globalnym budynki odpowiadają za niemal jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych związanych ze zużyciem energii, a także za znacznie większą część emisji miejskich. W gospodarkach wschodzących, w których ilość  powierzchni użytkowej szybko rośnie, duże znaczenie mają nowe budynki. Z kolei w krajach należących do OECD, w których liczba nowo powstających budynków jest niewielka, kluczowe są zapewniające efektywność energetyczną renowacje istniejącego zasobu budowlanego.

Efektywne energetycznie budynki zapewniają wiele korzyści, m.in. nowe miejsca pracy, poprawę zdrowia oraz mniejsze wydatki gospodarstw domowych na energię - wszystkie te kwestie są kluczowymi elementami ekologicznej odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19.

Miasta i regiony mają unikalną zdolność promowania dekarbonizacji zasobu budowlanego, ponieważ same są właścicielami licznych budynków publicznych, a ponadto wykorzystują określone narzędzia polityczne. Obejmuje to korzystanie z przetargów na budowę obiektów publicznych, wykorzystywanie pozwoleń na budowę i planów zagospodarowania przestrzennego, promowanie zaangażowania obywatelskiego i innowacyjnych działań lokalnych oraz uwzględnianie lokalnych elementów w kształtowaniu polityki.

Podejście obejmujące wszystkie organy administracji jest konieczne, by uwolnić potencjał dotyczący efektywności energetycznej budynków. Rządy krajowe pełnią również istotną rolę w umożliwianiu realizacji ambitnych działań na szczeblach niższych niż krajowy poprzez uwzględnianie zagadnień terytorialnych oraz wspieranie budowania zdolności.

Cel:

Celem niniejszej ankiety jest zebranie kluczowych danych i informacji na temat głównych tendencji, danych i strategii politycznych dotyczących efektywności energetycznej budynków w różnych miastach i regionach. OECD przeprowadza niniejszą ankietę w ramach swojego programu o nazwie Building Energy Efficiency in Cities and Regions (Budowanie efektywności energetycznej w miastach i regionach], który jest realizowany we współpracy z Europejskim Komitetem Regionów (KR). Odpowiedzi udzielone w ankiecie przyczynią się do stworzenia międzynarodowego kompendium wiedzy, które będzie formą wsparcia decydentek i decydentów na wszystkich szczeblach administracji, a także ekspertek i ekspertów i profesjonalistów w ich działaniach na rzecz uwolnienia potencjału dotyczącego efektywności energetycznej budynków.

Ankieta skierowana jest głównie do miast i regionów położonych w krajach należących do OECD
celem zebrania danych i informacji o:

  • głównych strategiach politycznych (w tym planach, ramach regulacyjnych i instrumentach ekonomicznych) mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków w miastach i regionach;
  • głównych przeszkodach w rozwijaniu działań na rzecz zwiększania efektywności energetycznej budynków w miastach i regionach
  • dostępnych dobrych praktykach;
  • aktualnym stanie efektywności energetycznej budynków oraz o powiązanych czynnikach lokalnych w miastach i regionach.

Struktura ankiety:
Strategie polityczne i wyzwania na szczeblach niższych niż krajowy

  • Punkt 1. Plany i strategie na szczeblach niższych niż krajowy
  • Punkt 2. Specyfika lokalna
  • Punkt 3. Środki z zakresu polityki na szczeblach niższych niż krajowy
  • Punkt 4. Przeszkody
  • Punkt 5. Koordynacja polityki i zaangażowanie zainteresowanych stron
  • Punkt 6. Wsparcie ze strony rządu krajowego oraz darczyńców ponadnarodowych i międzynarodowych
  • Punkt 7. Wyzwania i szanse związane z COVID-19 oraz pakietami odbudowy

Dane dotyczące wskaźników związanych z efektywnością energetyczną budynków oraz powiązane czynniki lokalne

  • Punkt 9. Podstawowe dane
  • Punkt 10. Dane dotyczące charakterystyki zasobu budowlanego
  • Punkt 11. Dane dotyczące efektywności energetycznej budynków

Procedura:
Kto powinien odpowiedzieć na ankietę?

Ankieta skierowana jest głównie do podmiotów odpowiedzialnych za efektywność energetyczną budynków w miastach i regionach, takich jak: oddelegowani kierownicy zajmujący się efektywnością energetyczną budynków oraz pracownicy odpowiednich urzędów, które i którzy są (lub w przyszłości będą) upoważnieni do zajmowania się efektywnością energetyczną budynków, ale również urzędniczki i urzędnicy wydziałów ds. mieszkalnictwa i budownictwa, ochrony środowiska, energii, urbanistyki i gospodarki oraz urzędniczki i urzędnicy odpowiedzialni za dostawę mediów.

Do wypełnienia ankiety zachęcamy wszystkie miasta i regiony, bez względu na poziom zaawansowania ich strategii, inicjatyw, planów i programów w zakresie efektywności energetycznej, w tym te, które zainteresowane są promowaniem korzystania z budynków niskoemisyjnych w przyszłości.

W jaki sposób wykorzystane zostaną udzielone odpowiedzi?

Odpowiedzi są poufne i będą wykorzystywane jedynie w ujęciu ilościowym i jakościowym w celu przeprowadzenia analizy poprzedzającej przygotowanie dokumentu programowego i globalnego kompendium.

Respondenci nie będą dosłownie cytowani w docelowych dokumentach OECD.

W jaki sposób należy przesłać wypełnioną ankietę?

W imieniu OECD prosimy o wypełnienie i przesłanie niniejszej internetowej wersji ankiety. Aby wypełnić kwestionariusz w wersji Microsoft Word, proszę skontaktować się z Atsuhito Oshimą (atsuhito.oshima@oecd.org). Prosimy postarać się odpowiedzieć na wszystkie pytania w ankiecie, w tym wypełnić otwarte pola. Kompleksowe odpowiedzi będą niezwykle cenne z punktu widzenia analizy.

Termin:
Ankietę wypełnić należy do 3 października 2021 r.

Ankieta w wersji elektronicznej jest dostępna TUTAJ.


Języki:
Ankieta jest dostępna we wszystkich językach UE i w języku japońskim; aby wybrać preferowany język, należy kliknąć w menu rozwijane po prawej stronie ekranu. Respondenci proszeni są o udzielenie odpowiedzi w języku angielskim lub w językach wymienionych w rozwijanym menu.

Kontakt:
Pytania dotyczące ankiety w trakcie jej wypełniania, można kierować do Atsuhito Oshimą z OECD - atsuhito.oshima@oecd.org.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY