W związku z trwającą już ponad 3 miesiące wojną na Ukrainie do Polski przybyło ponad 3 mln uchodźców. Przez pierwsze tygodnie trwało „pospolite ruszenie”, aby ich przyjąć i zapewnić im dach nad głową i wyżywienie. Potem nadszedł czas na wypracowanie długofalowych rozwiązań włączenia ich do polskich systemów, m.in. edukacji, ochrony zdrowia, rynku pracy, opieki społecznej, a także ułatwienie im integracji w naszym kraju. Diagnozie sytuacji, określeniu najważniejszych wyzwań, a także wypracowaniu rekomendacji w poszczególnych obszarach tematycznych poświęcony był Samorządowy Okrągły Stół.
Podczas 2 dni intensywnej pracy nad rekomendacjami zmian prawnych pracowało 120 osób: samorządowców, naukowców, związkowców, ale przede wszystkim wolontariuszy i przedstawicieli organizacji pozarządowych, niosących pomoc ukraińskim uchodźcom. W pracach wzięli również udział przedstawiciele społeczności ukraińskiej.
- Przez te trzy miesiące nauczyliśmy się bardzo wiele o sytuacji, na którą tak naprawdę nikt nie był przygotowany. Czas ten pozwolił nam także zastanowić się, jak może wyglądać życie w naszych powiększonych lokalnych wspólnotach w przyszłości. Rozmowom o tych kwestiach poświęcony był wrocławski Samorządowy Okrągły Stół, - pisze we wstępie do „Białej księgi” gospodarz spotkania, prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, który zaprosił na Okrągły Stół do wrocławskiej Hali Stulecia.
Poniżej publikujemy „Białą Księgę”