Bielsko-Biała - Tramwaj jak za dawnych czasów
Śmiała koncepcja dotycząca modernizacji placu Żwirki i Wigury - połączonej z symbolicznym powrotem tramwaju do stolicy Podbeskidzia - staje się coraz bardziej realna.
Bielsko-Bia_a-tramwaj.jpg
fot. ms.bielsko-biała.pl

Realizację zadania „Historia bielskiego tramwaju” rozpoczęto w bieżącym roku budżetowym od wybrania w przetargu wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Miasto postawi na projekt, który będzie uwzględniać założenia koncepcji przebudowy placu Żwirki i Wigury sporządzonej w 2012 roku. W jego zakresie znajdzie się m.in. zagospodarowanie terenu wokół wyremontowanego wagonu tramwajowego, umiejscowienie płaskorzeźb, wkomponowanie zieleni, poprowadzenie nowych ścieżek, przebudowa istniejących schodów oraz publicznej toalety. Inwestycja będzie realizowana etapowo w ciągu najbliższych lat, w ramach możliwości budżetowych i środków przeznaczonych na ten cel.

W Bielsku-Białej coraz częściej dochodzi do społecznych dyskusji na temat powrotu tramwajów, a przynajmniej potrzeby ich upamiętnienia. Wybór placu Żwirki i Wigury nie jest przypadkowy, gdyż mieści się przy nim główne wejście do Starej Fabryki – Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, założenie projektowe mogłoby więc stanowić kolejną przestrzeń ekspozycyjną muzeum.

Zgodnie z koncepcją z 2012 roku na placu powinien stanąć tramwaj na torowisku, oryginalna giętarka szyn, oraz witryny informacyjne. Proponowaną aranżację miałby uzupełnić słup tramwajowy z epoki, rzeźby w skali 1:1 motorniczego i konduktorki, płaskorzeźba z przedstawioną trasą linii tramwajowej. Koncepcja zawiera też miejsca siedzące oraz fontannę z pięcioma szumiącymi pionami wodnymi. Na placu Żwirki i Wigury - na ścianie zabudowy oficynowej - powstał już mural przedstawiający stare zdjęcie z czasów świetności bielskiego tramwaju.

Warto przypomnieć, ze tramwaje elektryczne w Bielsku pojawiły się wcześniej niż w Warszawie, Krakowie czy nawet Wiedniu. Pierwsza próbna jazda bielskiego tramwaju odbyła się 23 października 1895 r. i wypadła pomyślnie. Popularność tramwaju rosła z roku na rok, jego obecność stałą się nieodzownym elementem pejzażu miasta.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY