30 sierpnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyło się spotkanie inaugurujące prace nad programem.
- Ten program jest niezwykle ważny dla Miasta i jego mieszkańców. Planowaliśmy jego powstanie w strategicznych dokumentach, przygotowaliśmy się merytorycznie poprzez działania analityczne i współpracę ze specjalistami. Dlatego początek prac nad programem możemy traktować jak swoiste zwieńczenie jednego etapu i początek kolejnego, którego efektem będzie powstanie konkretnego dokumentu porządkującego dalsze działania miasta w budowaniu środowiska i społeczeństwa prawdziwie otwartego - mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.
Zarówno diagnoza, jak i tworzony program obejmują szeroki zakres oddziaływań – od relacji społecznych, instytucjonalnych, po infrastrukturę czy transport w mieście. Kompleksowe podjęcie tematu szeroko rozumianego równouprawnienia jest warunkiem skutecznych działań – podobnie jak aktywne zaangażowanie społeczne – do którego już dziś zachęcają autorzy programu.
Od 2019 roku w Bydgoszczy funkcjonuje też Rada ds. Równego Traktowania, która jest organem doradczym prezydenta.