Co robić wobec akcji dezinformacyjnych w przestrzeni internetowej
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych przestrzega miasta przed akcjami dezinformacyjnymi w internecie i rekomenduje działania, które zapewnią bezpieczeństwo informacyjne.
IBIiMS-fake_news.jpg
fot. pixabay.com

Szanowni Państwo,

W związku bardzo wysoką dynamiką dyskusji w internecie w temacie wojny w Ukrainie oraz fali uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na szereg działań proaktywnych, które należy podjąć przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacyjnego i spokoju lokalnych społeczności. Mają one również za zadanie ochronienie dobrego imienia Państwa gmin przed szeregiem informacji nieprawdziwych, które mogłyby trafić do mieszkańców.

Możliwe zagrożenia w przestrzeni informacyjnej mediów społecznościowych i internetu:

● tworzenie infrastruktury w przestrzeni social media (rozumianej jako profile, fanpage, strony www) mającej na celu dezinformację obywateli oraz uchodźców. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo podszywania się albo podrabiania logotypów instytucji lub kopiowaniu całych witryn, w celu budowy zaufania. Taki proceder może dotyczyć nie tylko jednostek samorządu, ale również jednostek z nim współpracujących, a także mediów lokalnych, cieszących się dużym zaufaniem mieszkańców.

● Implementacja do środowiska mediów społecznościowych i internetu poprzez zorganizowane grupy treści nieprawdziwych lub niemożliwych do weryfikacji w celu uzyskania efektu paniki, zastraszania lub dezinformacji.

● Organizowanie za pomocą popularnych kanałów social media lokalnych prowokacji, w celu sprowokowania incydentów.

● Stałe budowanie negatywnych emocji w kanałach social media w celu uzyskania społecznego dowodu słuszności wobec prezentowanych postaw, takich jak „syndrom oblężonej twierdzy” lub „huśtawki emocjonalnej”.


W celu skutecznego przeciwdziałania i wyłapywania powyższych działań rekomendujemy:

● stworzenie w Państwa instytucjach roboczych zespołów ds. dezinformacji. Osoby będące w zespole powinny w najbliższych dniach regularnie monitorować sytuację w lokalnych portalach i grupach w mediach społecznościowych. Po wykryciu wypowiedzi dezinformujących czy agresywnych powinny natychmiast zgłosić je do administracji danego portalu.

● Zalecamy Państwu prowadzenie zaawansowanej analityki internetowej w celu zapewnienie kompleksowej informacji na temat sytuacji w przestrzeni internetowej, także w ujęciu sentymentu emocji i dynamiki dyskusji.

● Zachęcamy do przygotowania matryc komunikacyjnych na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w Państwa gminie. Przez matrycę komunikacji kryzysowej rozumiemy m.in. określenie przewidywanych scenariuszy kryzysu, przygotowanie taktyk moderacyjnych, określenie „kamieni milowych” reakcji na wydarzenia oraz przygotowanie innych zasobów do prowadzenia komunikacji w trybie kryzysowym.

● Wszystkim nam leży na sercu to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Budzi to nasze emocje i jest głównym tematem rozmów. Ważne jest jednak, by nie monopolizować komunikacji zewnętrznej sytuacją w Ukrainie. Grozi to poczuciem „porzucenia” u mieszkańców Państwa gmin.

● Polecamy aktywną komunikację skierowaną do Państwa mieszkańców, uświadamiającą punkty właściwego postępowania w weryfikacji informacji. Wiele instytucji przygotowało materiały na ten temat.

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, zachęcamy do kontaktu.

Zespół analityków IBIMS

Załączniki:
Komunikat IBIiMS - PDF


POZOSTAŁE ARTYKUŁY