Gdynia - Wzór miasta inteligentnego
Gdynia dołączyła do grona pięciu miast na świecie otrzymując certyfikat ISO 37122. To miasta, które skutecznie kreują i wdrażają strategię zrównoważonego rozwoju wykorzystując dostępne technologie.
Gdynia-Iso.jpg
fot. gdynia.pl

Podobne potwierdzenie skuteczności w działaniu otrzymały dotychczas jedynie miasta Doral (USA, Floryda), Mississuaga (Kanada), Bahia de Bandera (Meksyk) oraz Moskwa. Certyfikat przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data.

Gratulacje i przyznany certyfikat z rąk dr Patrici McCarney, President & CEO WCCD, odebrali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Z uwagi na pandemię spotkanie odbyło się online.

- Gdynia jako miasto ma coraz więcej do zaproponowania swoim mieszkańcom. Jednak, jak pokazały tylko ostatnie lata, wiele z naszych działań staje się wzorem do naśladowania dla innych metropolii. Aspirujemy do globalnej rozpoznawalności i ten nowo nadany certyfikat ISO jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Jesteśmy w gronie zaledwie kilku liderów inteligentnych miast, które ustanawiają poziom dla kolejnych pretendujących do tego tytułu. Mechanizmy tej normy w sposób uporządkowany, zewnętrzny, obiektywny pozwalają udostępnić i zebrać dane oraz konfrontować je z tymi pochodzącymi z innych wybitnych ośrodków miejskich. To specyficzny język, który ponad podziałami pozwala na ustalenie w jaki sposób będziemy dążyć chociażby do zrównoważonego rozwoju czy odpowiedzialnego zarządzania przestrzenią miast. To wielkie wyróżnienie - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

ISO pozwala na jednolitą kodyfikację różnorakich zagadnień, dzięki której, niezależnie od miejsca w którym żyjemy, po np. konkretnej rzeczy, określonej danym certyfikatem ISO, możemy spodziewać się konkretnych parametrów. W przypadku miast norma ISO ujednolica parametry i wskaźniki, dzięki którym możemy mierzyć postępy, napędzać inwestycje w inteligentne miasta, stymulować proces uczenia się między miastami i tworzyć narzędzia do analizy porównawczej z roku na rok.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY