Celem projektu było wdrożenie w miastach inteligentnych pilotażowych rozwiązań technologicznych, a także innowacji społecznych, które mają służyć lepszemu zarządzaniu i organizacji tkanki miejskiej i w efekcie uczynią miasto miejscem przyjaźniejszym do życia.
- Konferencja podsumowuje kilkuletnią pracę nad wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w 24 miastach – rozwiązań służących budowaniu przyjaznej miejskiej przestrzeni, poprawiających jakość życia mieszkańców, ale i przynoszących realne oszczędności dla miast - mówiła wiceminister MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak na konferencji „Human Smart Cities”.
Dzięki środkom z funduszy UE w ramach programów finansujących powstają m.in. duże projekty infrastrukturalne. Nie mogą one jednak powstać bez odpowiedniego przygotowania, zbudowania wizji, opracowania strategii działania czy też przetestowania rozwiązań w mniejszej skali. Konkurs „Human Smart Cities” miał pomóc miastom w przygotowaniu się na te wyzwania oraz na kolejne, duże inwestycje. Konkurs był adresowany przede wszystkim do miast małych i średnich tracących swoje funkcje społeczno–gospodarcze. O sukcesie konkursu „Human Smart Cities” świadczą również nagrody przyznawane miastom za realizację konkursowych projektów.
- „Human Smart Cities” to konkurs, który łączy przeszłość z przyszłością – bazując na dotychczasowych doświadczeniach pozwala zastanowić się nad wnioskami płynącymi z realizacji projektów oraz kierunkami rozwoju miast w przyszłości. To także konkurs, który miał pomóc miastom w przygotowaniu się na wyzwania przyszłości oraz na kolejne, duże inwestycje – dodała wiceminister.
Przedstawicielka Punktu Kontaktowego Europejskiej Inicjatywy Miejskiej w ZMP, Anna Krzyżanowska-Orlik, uczestniczyła w tej konferencji. Podczas pierwszego dnia koordynator Punktu wzięła udział w panelu „Człowiek w centrum miasta inteligentnego”, podczas którego zachęcał przedstawicieli miast uczestniczących w projekcie „Human Smart Cities” do aplikowania o wsparcie w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Podkreślono fakt, że właśnie ta inicjatywa wspiera projekty innowacyjne w skali europejskiej, umożliwia sieciowanie miast i dzielenie się dobrymi praktykami. Wśród tematów, o których dyskutują uczestnicy konferencji, znalazły się: partycypacja społeczna, zrównoważona mobilność, środowisko i adaptacja do zmian klimatu.