Lublin nie zostawia cudzoziemców bez pomocy
W odpowiedzi na apel prezydent Świdnicy, Lublin informuje o podjętych działaniach, aby w sytuacji pandemii koronawirusa nie zostawiać bez pomocy cudzoziemców przebywających na terenie miasta.
Lublin-cudzoziemcy.jpg
fot. lublin.eu

Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Państwo,

przyszło nam się wszystkim zmierzyć z sytuacją, której nikt z nas nie był w stanie przewidzieć. Trudno się było do niej przygotowywać. Co więcej - nie wiemy jak się rozwinie, jak długo potrwa. Krzysztof Żuk, często powtarza, że dla Prezydenta Miasta nie ma znaczenia, czy ktoś jest mieszkańcem od czterech pokoleń czy od czterech tygodni. Podobnie jak w Świdnicy mamy też mieszkańców, którzy są z nami od kilku dni.

W Lublinie systematycznie działania dotyczące mieszkańców-cudzoziemców podjęliśmy ponad 10 lat temu. Koncentrują się w 4 obszarach:

  • działaniach Biura Partycypacji Społecznej współpracującego z organizacjami pozarządowymi i stworzoną w 2012 roku Grupą Wsparcia Integracji,
  • wieloletnim programie wsparcia studentów zagranicznych Study in Lublin (ponad 7300 studentów w bieżącym roku akademickim),
  • działającym od 2014 Punkcie Obsługi Cudzoziemców w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców (obsługujemy w językach polskim, angielskim, ukraińskim, niemieckim, rosyjskim), dodatkowo studenci translatoryki UMCS w ramach projektu Pomost Komunikacyjny wspierają urzędników w komunikacji z mieszkańcami w językach "rzadkich",
  • wreszcie Centrum Współpracy Międzynarodowej, które wspiera i realizuje projekty międzynarodowe oraz prowadzi współpracę z miastami partnerskimi i zaprzyjaźnionymi.

W obecnej chwili:

  • W pierwszej kolejności informujemy. Na anglo- i ukraińskojęzycznej stronie lublin.eu, w mediach społecznościowych staramy się na bieżąco informować cudzoziemców i cudzoziemki o dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Informujemy o zaleceniach sanitarnych, współpracujemy z uczelniami w kwestii akademików dla studentów (szczególnie zagranicznych) pozostających w Lublinie. Aktywnie informujemy o sytuacji dotyczącej tracących swoją ważność wiz, kart pobytu...
  • Informacje przekazujemy różnymi kanałami komunikacji - jesteśmy stale obecni na wszystkich grupach cudzoziemskich w mediach społecznościowych, staramy się też w miarę możliwości wykorzystywać prywatne kontakty pracowników (od wielu lat są wśród nich również cudzoziemcy), współpracujemy z MSZ i konsulatami.
  • Jak wiele urzędów wyłączyliśmy bezpośrednią obsługę interesantów w przytłaczającej większości spraw ale jednocześnie od wczoraj uruchomiliśmy dostosowane do obecnych warunków epidemiologicznych procedury dla cudzoziemców związane z uzyskaniem numeru PESEL i meldunku. Według naszej oceny są to najważniejsze usługi, bez których cudzoziemcowi bardzo trudno funkcjonować. Informacje dostępne są już w siedmiu językach (https://lublin.eu/en/what-to-see-do/informacje/news/how-to-obtain-a-pesel-number-and-registration,827,41,1.html).

Obserwujemy i doceniamy działania szeregu organizacji pozarządowych, z którymi od wielu lat współpracujemy w obszarze integracji cudzoziemców (m.in. Centrum Wolontariatu). Widzimy też gotowość mieszkańców do wsparcia i bezpośredniej pomocy na grupach takich jak: Visible Hand - Видима рука - українська секція (Польща) czy Visible hand - international section (poland).

Jednocześnie staramy się adresować jak najwięcej tematów związanych z życiem w stanie podwyższonego ryzyka epidemicznego wobec polskojęzycznych mieszkańców i mieszkanek. Zależy nam na tym, by jak najbardziej wspierać informacyjnie lublinian i lublinianki w tych trudnych czasach. Jednym z tematów w najbliższych dniach będzie prośba o wsparcie i życzliwość wobec mieszkających w Lublinie obcokrajowców.

Tak szeroko zakrojone działania możliwe są dzięki ogromnej rzeszy osób - w urzędzie, w innych miastach, w organizacjach, studentów i studentek. Państwa także chcemy prosić o pomoc i wsparcie:

  1. w docieraniu do cudzoziemców/ek z naszymi komunikatami;
  2. w informowaniu nas o Państwa działaniach;
  3. w informowaniu o potrzebach i wyzwaniach, na jakie napotykacie.

Ze swojej strony jesteśmy gotowi dzielić się informacjami i praktycznymi rozwiązaniami. Będziemy też wdzięczni za wszelkie wsparcie z Państwa strony.

Pozdrawiam serdecznie!

Krzysztof Stanowski
Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej
Urząd Miasta Lublin
w imieniu Krzysztofa Żuka
Prezydenta Lublina


POZOSTAŁE ARTYKUŁY