Negatywnie o nowelizacji Prawa oświatowego
Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu negatywnie zaopiniował proponowane przez MEiN zmiany w ustawie Prawo oświatowe, uznając że to kolejny krok w kierunku zmniejszania roli samorządów w edukacji
Legislacja KWRiST Oświata
wiedza.jpg
fot. www.pixabay.com

Na specjalnym, dodatkowym spotkaniu zespołu działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 31 sierpnia br. przedstawiciele strony samorządowej wydali negatywną opinię do projektu. Proponowane zmiany odbierają organom prowadzącym szkoły i przedszkola rolę partnera odpowiedzialnego za ich prawidłowe funkcjonowanie, wzmacniając rolę organu nadzoru. Do tej pory wymagane było porozumienie w wielu istotnych sprawach pomiędzy tymi dwoma równorzędnymi organami. 

- Projekt spowoduje degradację samorządu jako organu prowadzącego do czynności administracyjnych, a nie zarządczych - podsumowała spotkanie burmistrz Strumienia, Anna Grygierek, współprzewodnicząca Zespołu.

Jakie zmiany zakłada projekt?

Negatywnie ocenione zmiany dotyczą:

    • zwiększenia roli kuratora oświaty przy wyborze dyrektorów szkół - w komisjach konkursowych będzie zasiadać już nie  trzech, ale pięciu jego przedstawicieli, przy pozostawieniu trzech przedstawicieli JST;
    • nowych uprawnień dla organu nadzoru - jeżeli dyrektor szkoły nie będzie realizował zaleceń kuratora oświaty, ten będzie mógł wystąpić do samorządu z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Kurator będzie też mógł złożyć wiążący wniosek do organu prowadzącego szkołę o zawieszenie dyrektora w pełnieniu obowiązków, jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, w sprawach związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów;
    • ograniczenia kompetencji dyrektorów szkół, którzy przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych w szkole np. przez organizacje pozarządowe będą musieli uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, a także przedstawić rodzicom/pełnoletnim uczniom informację o celach i treściach realizowanego programu zajęć. Udział w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców.

    Samorządowcy podkreślali podczas spotkania, że proponowane zmiany odbierają dyrektorom szkół autonomię, potrzebną do zarządzania placówkami, którymi kierują. Dyrektor straci rolę menadżera, a stanie się urzędnikiem kuratoryjnym. Wiele wątpliwości budzą też zapisy dotyczące zmiany składu komisji konkursowych w konkursach na dyrektorów placówek (zwiększenie do 5 głosów dla przedstawicieli kuratora, bez konieczności udziału w konkursie wszystkich przedstawicieli). Przedstawiciele strony samorządowej zwracali też uwagę, że w przypadku zwolnienia dyrektora ze stanowiska w trakcie roku szkolnego, jego odwołaniu się od tej decyzji do sądu i uzyskaniu pozytywnego dla siebie wyroku – to kurator oświaty powinien ponosić odpowiedzialność finansową, np. za wypłatę odszkodowania (a nie JST).

    Jednocześnie MEiN nie przedstawił analiz, z których wynikałaby konieczność wprowadzenia tak daleko idących zmian, choć samorządowcy wielokrotnie się tego domagali. Dlatego przedstawicielka Związku Miast Polskich w zespole, wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz ponownie zgłosiła wniosek o przedstawienie analiz, na podstawie których resort przygotował nowelizację ustawy.

    Projekt trafi teraz na dodatkowe posiedzenie Komisji Wspólnej zaplanowane na 6 września, gdzie zostanie ostatecznie zaopiniowany (opinia zespołów roboczych jest tylko pomocnicza dla KWRiST).

    hh


      POZOSTAŁE ARTYKUŁY