Niemieckie miasta wobec koronawirusa (2)
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 31 500 chorych na koronawirusa. Wybory samorządowe w niektórych landach przełożone z czerwca na jesień. Miasta pomagają lokalnym firmom i mieszkańcom
MIASTA WOBEC EPIDEMII
koronawirus-miasta_niemieckie-2.png

Wybory samorządowe w niektórych landach przełożone na jesień.

Zaplanowane na 20 czerwca wybory samorządowe w Saksonii zostały przeniesione na jesień br. Podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Landu.  Jedynie w dwóch miastach  mieszkańcy będą mogli głosować w najbliższą niedzielę, ale jedynie listownie. Przypomnijmy, że 15 marca miały miejsce wybory samorządowe w Bawarii. Ich druga tura zaplanowana  jest  29 marca br. i podobno ma odbywać się wyłącznie drogą pocztową.

Wolfsburg - każdy może zostać miejskim bohaterem

W wielu miastach w Niemczech utworzono  grupy pomocy sąsiedzkiej lub wsparcia, tak aby nieść pomoc i  radzić sobie z codziennym życiem w tym trudnym czasie. Najbardziej popularna, ale też i potrzebna forma pomocy to robienie zakupów  osobom starszym i chorym. Jednak nie tylko… np. w Wolfsburgu (Dolna Saksonia) uruchomiona została inicjatywa "Miasto pełne bohaterów - zamiast pełnej izolacji" („Stadt voll Helden – statt vollisoliert).

Thomas Johannes Müller, odpowiedzialny za marketing w Wolfsburgu, mówi: "Naszą inicjatywą chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców  do zostania  miejscowym bohaterem  poprzez wykonywanie drobnych gestów, okazywanie rozwagi, oferowanie pomocy czy wspieranie lokalnej gospodarki".

Na stronie www.marktplatz.wmg-wolfsburg.d... zainteresowane strony mogą znaleźć przegląd  usług i towarów aktualnie dostępnych w mieście (apteki, sklepy spożywcze, restauracje – jedynie z dostawą do domu, niektóre usługi jak np. optyk). W ten sposób można dokonać w miejscowych sklepach różnorakich zakupów,  które zostaną dostarczone pod wskazany adres. Platforma ma na celu pomoc w utrzymaniu kontaktu klientów ze sprzedawcami/usługodawcami i przynajmniej częściowe zmniejszenie strat w lokalnej gospodarce.

Goniec na rowerze dowiezie zakupy

Podobnie miasto Reutlingen (Badenia-Wirtembergia) chcąc pomóc swoim mieszkańcom, ale także lokalnym przedsiębiorstwom, wspólnie z Izbą Przemysłowo-Handlową oraz lokalną Agencją  Turystyczną w ciągu kilku dni opracowały cyfrową platformę (https://tourismus-reutlingen.de/zusammenstehen/) łączącą handel detaliczny, gastronomię, osoby chętne do niesienia pomocy w czasie trwania epidemii koronowirusa na terenie miasta i okolicy.

Dzięki porozumieniu lokalnych firm dostawczych, uruchomieniu dodatkowych gońców na rowerze i zastosowaniu zryczałtowanej ceny za dostawy, większość zakupów zostanie przywieziona pod drzwi.

Jak powiedział burmistrz Reutlingen Thomas Keck „Solidarność jest najlepszym lekarstwem (…)W tych trudnych czasach, chcemy mocno trzymać się razem, pomimo wymaganego dystansu. Chodzi nie tylko o ułatwienie funkcjonowania mieszkańcom czasie kryzysu ale także wspierania, jak tylko możemy lokalnej gospodarki”.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY