O popularności oficjalnych profili włodarzy miast na Facebook’u - ranking
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych opublikował „Ranking najbardziej wpływowych prezydentów i burmistrzów miast w internecie w 2021 roku”.
Ranking_wp_ywowych_prezyd_i_burmistrz.png

Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) prowadzi unikalne w skali kraju badania dotyczące skutecznego dotarcia z komunikacją do odbiorców w kanałach social media i Internecie oraz analizy sentymentu i emocji związanych ze społecznymi oczekiwaniami.

Raport towarzyszący rankingowi zbudowano na bazie analizy 142 profili Facebook burmistrzów i 88 profili prezydentów miast członkowskich Związku Miast Polskich. Analiza przeprowadzana była narzędziami własnymi Instytutu Badań Internetu I Mediów Społecznościowych oraz poddana weryfikacji I ocenie indywidualnej ekspertów IBIMS w zakresie komunikacji w mediach społecznościowych.

- To nie był łatwy rok dla komunikacji samorządowej w internecie. Zmieniające się algorytmy najważniejszych platform wobec komunikacji społecznej, nadmiar treści w social media, podwyższony sentyment negatywny wobec całej klasy politycznej – to nie są warunki sprzyjające wzrostowi zasięgów kanałów samorządowych – pisze w raporcie Michał Fedorowicz z IBIiMS. - Wygrali Ci, którzy postawili na budowanie wspólnoty z mieszkańcami. Niezależnie od wielkości gminy, Ci włodarze, którzy zaangażowali się w bezpośrednią komunikację z odbiorcami, docierali ze swoimi komunikatami bez względu na warunki panujące na rynku komunikacyjnym.

Liderzy rankingu są bardzo aktywnymi autorami na Facebooku. Prezydent Jacek Sutryk postuje średnio 5.5 razy dziennie, a posiadająca w minionym roku najwięcej interakcji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz średnio publikuje 3,7 razy dziennie. Z analizy Instytutu wynika, że minimum publikacyjne dobrze zarządzanego profilu prezydenta miasta to około 700 postów rocznie – czyli około 2 publikacje dziennie.

Wśród najlepszych profili burmistrzowskich znajdują się kanały włodarzy zarówno małych miasteczek, jak i prężnie działających miast powiatowych. Autorzy raportu zwracają uwagę, że burmistrzowie potrafią generować wyniki nie gorsze od prezydentów miast wojewódzkich czy marszałków.


Komentarz Marcina Wiśniewskiego, dyrektora Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych:
Zwyciężyli Ci, którzy codziennie prowadzą interakcje w mediach społecznościowych z mieszkańcami. Prezydent czy burmistrz to szczególna osoba w mieście i jako taka zawsze będzie przedmiotem zainteresowania lokalnej społeczności, dlatego z racji samej funkcji każdy włodarz może liczyć na pewne bazowe zainteresowanie. Pytanie jednak co dalej z tym zrobi? Samorządowcy, którzy angażują się w internetową współpracę z mieszkańcami, prowadzą dialog, a narrację opowiadają z punktu widzenia zwykłego człowieka dalece bardziej integrują społeczność wokół swoich profili niż Ci, którzy swój fanpage traktują jako kolejną gablotę ogłoszeniową urzędu.
Wielokrotnie powtarzaliśmy, że skończył się czas wykładniczego wzrostu „lajków” i innych interakcji, które łatwo było stymulować emisją płatną czy poszczególnymi rodzajami publikacji, jak np. relacjami live. Czas na jakościową komunikację, ściśle zintegrowaną z wpisami mieszkańców. To duże wyzwania dla samorządowców, ale z pewnością nieprzekraczające ich możliwości. Jako IBIMS służymy naszą wiedzą i narzędziami każdemu prezydentowi i burmistrzowi chcącemu nie tylko dostosować swoją komunikację do obecnych trendów, ale przede wszystkim chcącemu te trendy zrozumieć
.

Zachęcamy do przeczytania raportu, który znajduje się w załączeniu poniżej.

Związek Miast Polskich już za miesiąc (25 lutego br.) planuje wspólnie z Instytutem Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) oraz Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) zorganizowanie webinarium dla naszych miast członkowskich na temat komunikacji z mieszkańcami za pomocą mediów społecznościowych. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Załączniki:
Ranking prezydentów i burmistrzów


POZOSTAŁE ARTYKUŁY