O wyzwaniach gospodarki odpadowej pod patronatem ZMP na Igrzyskach Wolności w Łodzi
Przyszłość gospodarki odpadowej w Polsce budzi wiele emocji – dowodem na to była intensywna dyskusja samorządowców z udziałem minister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej , która odbyła się podczas Igrzysk Wolności w Łodzi.
Gospodarka odpadami
Kopia___Format_www__32_.jpg
fot. Igrzyska Wolności

ROP, system kaucyjny oraz nowelizacja ustawy czystościowej - to główne tematy panelu dyskusyjnego pt. „Szanse i wyzwania dla polityki śmieciowej. Model Skandynawski”, który odbył się 20 października podczas Igrzysk Wolności w Łodzi. Patronem merytorycznym dyskusji był Związek Miast Polskich.

W panelu wzięli udział:

  • Anita Sowińska - Wiceminister Klimatu i Środowiska
  • Joanna Bojczuk – Członkini Zarządu Województwa Śląskiego
  • dr. inż. Piotr Manczarski - Kierownik Zespołu Gospodarki Odpadami na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej
  • Tomasz Kacprzak - dyrektor ds. gospodarki odpadami w MPO Łódź, były członek Zarządu ZMP

Rozmowę moderował Maciej Kiełbus - Partner Zarządzający ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp.k.

Szczególne emocje wzbudził temat jednorazowych opakowań szklanych w kontekście planowanego wprowadzenia systemu kaucyjnego w 2025 roku.

- Kaucją trzeba objąć jednorazowe butelki szklane, szczególnie tzw. małpki, a także słoiki, a nie aluminium czy butelki PET, które w 90% są teraz zbierane przez instalacje komunalne. My już wytworzyliśmy infrastrukturę za publiczne pieniądze – ona będzie teraz bezrobotna, a damy zarobić prywatnemu biznesowi – podkreślał dyrektor Tomasz Kacprzak, powołując się na doświadczenia Łodzi. 

Podsekretarz stanu Anita Sowińska argumentowała, że wprowadzenie kaucji na opakowania szklane jest bardzo ważne, jednak ministerstwo otrzymało sygnały, że na ten moment małe sklepy nie byłyby sobie w stanie poradzić z ich przyjmowaniem. Przedstawicielka rządu wyraziła również przekonanie, że z problemem wykorzystania jednorazowych opakowań szklanych można będzie sobie poradzić stosując tzw. ekomodulację, czyli np. podnosząc opłaty za stosowanie ww. opakowań.

Dr Piotr Manczarski zwrócił uwagę na to, że w latach 70-tych to właśnie Skandynawia uczyła się od Polaków unifikacji opakowań, która pozwalała na większą skuteczność selektywnej zbiórki odpadów. Mając świadomość, że powrót do czasów, gdy słoiki i butelki były takie same jest niemożliwy ze względu na potrzeby marketingowe, dr Manczarski podkreślił rolę tzw. ekodesingu, a także wypracowywania technologii, które pozwolą skutecznie segregować odpady oraz odzyskiwać surowce.

Joanna Bojczuk, przedstawicielka Zarządu Województwa Śląskiego, podkreślała rolę edukacji, budowania świadomości wśród mieszkańców na temat wdrażanych rozwiązań, a także uczenia ponoszenia odpowiedzialności za los wytwarzanych odpadów. Jako przykład podała fakt, że na Śląsku nie udało się wybudować kilku z zaplanowanych spalarni odpadów, ze względu na obawy mieszkańców, spowodowane szerzeniem dezinformacji.

Igrzyska Wolności to unikatowe interdyscyplinarne forum, gromadzące przedstawicieli i przedstawicielki świata kultury, biznesu i życia publicznego z kraju i zagranicy, którego najważniejszym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Liberté! – interdyscyplinarna organizacja kulturalna i społeczna oraz think tank, który działa w Polsce od 2007 roku.

Związek Miast Polskich był partnerem merytorycznym tegorocznej edycji wydarzenia.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY