Opłata uzdrowiskowa zostaje
Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju na spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi gminy uzdrowiskowe poinformowali o wycofaniu się ministerstwa z pomysłu likwidacji opłaty uzdrowiskowej.
Z naszych miast FINANSE
Sopot-uzdrowiska.jpg
fot. sopot.pl

W Warszawie obradował Parlamentarny Zespół do spraw Uzdrowisk. Na posiedzeniu, które odbyło się 11 grudnia w budynku Sejmu RP, obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów. Powodem spotkania było zaniepokojenie gmin uzdrowiskowych związane z zapisami „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”.

Spotkanie w Sejmie odbyło się z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. Wzięło w nim udział około 20 osób, burmistrzów, samorządowców, przedstawicieli gmin uzdrowiskowych z Janem Golbą, prezesem Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, a także przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów.

Zapisy „Białej Księgi” nie były konsultowane z samorządami, podobnie jak zmiany w Polskiej Organizacji Turystycznej. Nasze obawy budził pomysł wprowadzenia centralnej opłaty turystycznej i likwidacja opłaty uzdrowiskowej. Cieszę się, że ministerstwo od tego odeszło – skomentowała obecna na spotkaniu sopocka radna Aleksandra Gosk, przewodnicząca Komisji Turystyki i Uzdrowiska. .

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów omówili zmiany do jakich doszło w strukturach, informując, że „Biała Księga” została opracowana na zlecenie nie istniejącego już Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obecnie mamy Ministerstwo Sportu, zaś pieczę nad turystyką sprawuje Ministerstwo Rozwoju i to jego przedstawiciele zapewnili, że „Biała Księga Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce” nie zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych. Nie wykluczyli jednak innych prób uregulowania tych kwestii w przyszłości. Zapowiedziano kolejne spotkania.

W 2018 roku Sopot z tytułu opłaty uzdrowiskowej uzyskał kwotę 2 778 406,12 zł. Drugie tyle miasto dostaje z kasy państwa. Są to tzw. środki znaczone, które Gmina w całości musi przeznaczać na infrastrukturę uzdrowiskową. Według zapisów „Białej Księgi”, opłata turystyczna miała być odprowadzana centralnie i dopiero później dzielona według klucza.

Za Biurem Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Sopocie


POZOSTAŁE ARTYKUŁY