PFR zorganizował pilotażowe warsztaty dla miejskich analityków. Co zyskały miasta?
Polski Fundusz Rozwoju i Integrator Danych Miejskich IRMiR przeprowadziły pilotażową edycję Kursu Analityka Miejskiego PoukłaDANE. Bezpłatny projekt edukacyjny jest skierowany do przedstawicieli samorządów i odbywa się pod patronatem ZMP.
PFR.jpg
fot. PFR

Powstał on, aby zwiększać umiejętności analityczne osób, które na co dzień pracują z danymi. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostało 12 miejskich zespołów z całej Polski, które przez dwa tygodnie pracowały nad rozwiązaniem konkretnych wyzwań w obszarach: środowisko i adaptacja do zmian klimatu, gospodarka nieruchomościami czy monitorowanie rozwoju miasta. Co zyskali uczestnicy i ich samorządy?

Wśród 12 zakwalifikowanych miast znalazły się: Bydgoszcz, Kielce, Kobyłka, Kołobrzeg, Krosno, Kutno, Łomianki, Marki, Poznań, Rzeszów, Siemianowice Śląskie oraz Tomaszów Mazowiecki. Podczas pierwszej części warsztatu uczestnicy poznali podstawowe zasady gromadzenia danych, korzyści wynikające z zarządzania opartego na danych, a także poznali funkcje pełnione przez Pełnomocników Danych Miejskich.

W kolejnej części kursu nauczyli się opracowywać ścieżkę postępowania analitycznego oraz poznali narzędzia wsparcia procesu podejmowania decyzji w oparciu o dane. Jednym z takich narzędzi jest Monitor Rozwoju Lokalnego opracowany przez Związek Miast Polskich. Przedstawiciele samorządów mieli także okazję wziąć udział w wizycie studyjnej, aby poznać działanie warszawskiego Korpusu Analityków.

Spotkanie było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w tworzeniu zespołów analitycznych. Zwieńczeniem warsztatów były finałowe prezentacje rozwiązań, podczas których zespoły przedstawiły wyniki swoich analiz opracowywanych w czasie dwutygodniowego kursu pod okiem ekspertów IRMiR. Jakie rozwiązania zaprezentowały zespoły?

  • Przedstawiciele Kołobrzegu i Poznania pokazali aplikację wizualizującą na mapie sieć przystanków i ich zasięgi na tle gęstości zaludnienia, co pozwoli m. in.: na optymalizację sieci transportu publicznego i poprawę jakości inwestycji.
  • Zespół z Krosna i Rzeszowa przedstawił analizę zapotrzebowania na nowe mieszkania. Jej celem było uzasadnienie celowości inwestycji, a także wyznaczenie potencjalnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
  • Bydgoszcz i Siemianowice Śląskie pokazały koncepcję wykorzystania danych dla analizy struktury dostępnych lokali komunalnych oraz ich standardów.
  • Zespoły z Kutna i Kobyłki opracowały ścieżkę postępowania dla określenia faktycznych kosztów kształcenia w przeliczeniu na jednego ucznia w celu podniesienia jakości edukacji przy efektywnym gospodarowaniu budżetem.
  • Marki i Łomianki opracowały harmonogram działań na rok 2023 związanych z pracą nad ujednoliceniem istniejących baz danych, inwentaryzacją rejestrów, utworzeniem zespołu ds. danych miejskich i ostatecznie przeprowadzeniem inwentaryzacji danych w urzędzie.
  • Samorządowcy z Kielc oraz Tomaszowa Mazowieckiego w ramach kursu skupili się na wyzwaniach związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych dotyczących lokalizacji miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu, a spośród finałowych prezentacji wyłonione zostały dwa najlepsze projekty – „Przystanek na czas” stworzony przez zespół Kołobrzeg-Poznań oraz „Parkuj bez granic” wypracowany wspólnie przez Kielce i Tomaszów Mazowiecki.

Celem pierwszego projektu było wskazanie za pomocą aplikacji stref dostępności przystanków transportu publicznego. Aplikacja pokazuje strefę 5 minutowego dojścia pieszego do przystanku, a dodatkowo wskazuje aktualną liczbę ludności oraz potencjał demograficzny danej lokalizacji. Drugi projekt to mapa lokalizacji ogólnodostępnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, która pozwalana na pozyskanie informacji o sieci takich miejsc. Oba rozwiązania otrzymają dodatkowe wsparcie ekspertów IRMiR, którzy przeprowadzą dodatkowe szkolenia z inwentaryzacji i otwierania danych dopasowane do potrzeb zwycięskich miast.

Efekty prac zwycięskich zespołów będzie można już niedługo zobaczyć w ramach zaplanowanych spotkań Klubu Miast Przyszłości PFR.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY