KOMUNIKAT ZMP
W skład samorządowej delegacji wchodzili: Marek Wójcik, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST), Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, wiceprezes ZMP, członek Zarządu UMP, współprzewodniczący Zespołu ds. systemu finansów publicznych KWRiST, Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, wiceprzewodnicząca ZGW RP, współprzewodnicząca Zespołu ds. edukacji, kultury i sportu KWRiST, Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent Krakowa, Jakub Banaszek (inicjator spotkania), prezydent Chełma oraz Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Spotkanie, które odbyło się w bardzo konstruktywnej atmosferze, dotyczyło:
1) systemowych zmian w oświacie (obejmujących zwiększenie pensum, wynagrodzeń nauczycielskiej oraz kwoty subwencji);
2) dalszych uelastycznień przepisów związanych z przyjmowaniem dzieci ukraińskich do polskiego systemu szkolnego i przedszkolnego.
W pierwszej sprawie - wobec dużej zbieżności poglądów uczestników spotkania - rozmowy będą kontynuowane na początku maja br. (ze świadomością, że związki zawodowe będą się sprzeciwiać zwiększeniu pensum). Samorządowcy oczywiście popierają racjonalizację systemu oświaty, zwłaszcza jeśli jest ona wdrażana z myślą o dłuższej perspektywie, z konkretną docelową wizją oraz z góry ustalonym harmonogramem.
W drugiej kwestii szef MEN przyjął większość postulatów, zgłaszanych już wcześniej przez organizacje samorządowe, wskazując, że w zdecydowanej większości są one możliwe do wprowadzenia jako zmiany w rozporządzeniach. Jest to szczególnie istotne w związku z trwającymi obecnie pracami nad arkuszami organizacyjnymi szkół na przyszły rok szkolny. Minister P. Czarnek obiecał szybkie wydanie potrzebnych aktów wykonawczych.
Omawiano również bieżące problemy, które pojawiają się w związku ze wzrastającą liczbą dzieci uchodźców z Ukrainy w polskich miastach i gminach. Zwrócono uwagę na świetne, warte upowszechniania przykłady rozwiązywania tych problemów przez lokalne władze, które np. zlecają opiekę nad dziećmi i młodzieżą organizacjom pozarządowym, co jest powiązane z zatrudnianiem uchodźczyń z Ukrainy (Lublin), albo oferują taką opiekę w formie dodatkowej działalności instytucji samorządowych – domów i ośrodków kultury, bibliotek itp. (Sopot, Płock).
Na marginesie warto dodać, że wciąż są wolne miejsca pobytowe i miejsca pracy w mniejszych miastach, a tymczasem większość uchodźców przebywa wciąż w większych ośrodkach.
Biuro ZMP