Pomorski thinkletter to nowy jakościowo hub komunikacyjny wokół wyzwań rozwojowych całego naszego regionu i Polski zainicjowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach Kongresu Obywatelskiego. To przestrzeń skupiająca przedstawicieli różnych sektorów i branż – zarówno osoby zaangażowane społecznie, jak i sektor nauki, biznesu czy administracji. To agora wielostronnej dyskusji,
wymiany doświadczeń oraz uspójniania perspektyw.
W ramach tej inicjatywy ukazały się w 2020 roku następujące wydania:
• Pomorskie miasta wobec pandemii i wyzwań klimatycznych
• Siła lokalności dla budowy Europejskiego Zielonego Ładu
• Stawka i oblicza cyfryzacji
W ramach trzech numerów wydanych od września br., głos w pomorskiej dyskusji zabrało ponad 50 różnorodnych ekspertów i praktyków z Pomorza i Polski.
- W gruncie rzeczy chodzi o naszą pomorską dojrzałość co do wyboru i realizacji dalszej drogi rozwoju. Jesteśmy zdolni do samodzielnego rozpoznania naszych zasobów i znalezienia (w dialogu) własnych patentów na rozwój – bezrefleksyjne importowanie pomysłów lub opieranie się wyłącznie na wytycznych z Brukseli czy Warszawy się nie sprawdzi. Aby to osiągnąć musimy uwierzyć sami w siebie i się nawzajem szanować i słuchać. Musimy mieć dobrą partnerską komunikację, bez lęku, że zostaniemy „ukarani” za wypowiadanie szczerych opinii lub że silniejszy przejmie nasze pomysły. Musimy też wyjść z kleszczy podziału na MY i ONI. Ten podział zatruwa naszą komunikację i działanie. W świecie niepewności i konieczności eksperymentowania oraz podejmowania różnych ryzykownych decyzji, czyhanie na potknięcie drugiego podcina nam skrzydła. Bez zdolności do konsensusu i akceptacji ryzyka, nie wybijemy się na rozwój proinnowacyjny, nie zbudujemy regionu o wysokiej jakości życia - napisał we wstępie dr Jan Szomburg, prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, inicjator Kongresu Obywatelskiego.
W załączeniu publikacja łącząca wszystkie powyższe wydania.
Polecamy!