Samorządy obecnie nie mają żadnych zabezpieczeń w przypadku niewypłacalności banku.
W piśmie prezydent Krzysztof Kosiński wnosi o objęcie rozszerzoną ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pełnej sumy środków deponowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na kontach w bankach i SKOK-ach.
Zasady gwarantowania depozytów są określone w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2019 r. poz. 795, z późn. zm.). W razie niewypłacalności banku środki na rachunkach bankowych i lokaty do równowartości 100 tys. euro objęte są ochroną, a tym samym podlegają wypłaceniu klientom banku przez BFG. Gwarancjami nie są jednak objęte depozyty jednostek samorządu terytorialnego, nawet do wspomnianej kwoty 100 tys. euro.
- „Dzisiaj konsekwencjami nieodpowiedzialnego zarządzania komercyjną instytucją finansową zostały obciążone samorządy z Podkarpacia, w tym miasto Sanok. Jutro restrukturyzacja lub upadek kolejnego banku może narazić na straty każde inne miasto w Polsce. Potrzebna jest solidarność samorządów i mocna presja na zmiany w prawie. Niestety to nie pierwsza taka sytuacja z problemami banku oddziałującymi na samorząd, a jednak rząd nie wyciąga żadnych wniosków, zachowując bierną postawę. Potrzebne są natychmiastowe zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym” - podkreśla prezydent Krzysztof Kosiński.