Zwycięzcami Rankingu Samorządów 2024 w trzech kategoriach - miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich są: Dąbrowa Górnicza, Łeba i Sulmierzyce.
W Rankingu Samorządów, który redakcja „Rzeczpospolitej” organizuje już od 20 lat, są wyróżniane najlepsze miasta i gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju. To znaczy takie, które dbają i inwestują w jakość życia lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności swoich finansów. W tym roku najwyższe miejsca zdobyli:
W kategorii miast na prawach powiatu:
1. Dąbrowa Górnicza jest nowoczesnym i przyjaznym miastem dla mieszkańców
73,35 punkty
2. Olsztyn - 69,85 punktów
3. Gliwice - 67,95 punktów
W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie:
Łeba, Jeżów, Ścinawa, czyli pierwsza trójka w kategorii gminy miejskie i miejsko/wiejskie
1. Łeba - 62,86 punkty
2. Jeżów - 59,97 punkty
3. Ścinawa -58,66 punktów
W kategorii gminy wiejskie:
1. Sulmierzyce - gmina wyróżnia się dobrymi wynikami w obszarze zarządzaniem swoimi finansami oraz w obszarze dbałości o jakość życia mieszkańców
61,23 punktów
2. Siemień - 57,87 punktów
3. Przykona - 55,82 punktów
Podczas gali Rankingu Samorządów wręczona również została Nagroda „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy, ustanowiona jako wyróżnienie dla osób o wybitnych dokonaniach na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. W tym roku to szczególne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz prof. Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich, a także posłanka pierwszych kadencji Sejmu po 1989 r., gdzie miała duży wkład w prawo przywracające samorząd terytorialny w Polsce.
- Jej niezwykłe cechy najwcześniej zauważył i docenił warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, który jesienią 2019 roku przyznał Jej tytuł „Budowniczej Mostów” (Pontifici). Sama wówczas powiedziała, że to nagroda „na kredyt”, bardziej zobowiązanie niż docenienie, choć Andrzej Wielowiejski w laudacji podkreślił, że „ma ona wymiar otwierający; nie jest klamrą zwieńczająca dorobek całego życia, ale jest uznaniem dla Pani dotychczasowej postawy i działań, wyrazem wsparcia, wobec tego z czym przyszło się Pani mierzyć i deklaracją zaufania na przyszłość”. Przez pięć lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, wielokrotnie dowiodła – w Gdańsku, w metropolii, na Pomorzu, w samorządowej Polsce, w Komitecie Regionów oraz w Radzie Gmin i Regionów Europy – że warszawski KIK nader trafnie obdarzył Ją zaufaniem. Jest więc dla nas zaszczytem, że zaliczamy Ją dzisiaj w poczet tych, którzy tworzą Fundamenty Rzeczpospolitej - powiedział w laudacji Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.
– Dla mnie ta nagroda to wielkie zaskoczenie, ale też zobowiązanie i motywacja do dalszej pracy i wysiłku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Praca w samorządzie i na rzecz samorządności nigdy się nie kończy. Przed nami kolejne wzywania, w tym, jak mówił prof. Buzek, szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Chciałabym podziękować kapitule, ale też moim współpracownikom i wszystkim mieszkańcom, bo ta nagroda należy się szczególnie im – podkreśla prezydent Dulkiewicz.