W Polsce w ostatnich latach powstało kilka stowarzyszeń, takich jak: Tak! Samorządy dla Polski, Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Wielkopolska – Kierunek Europa, Łączy nas Samorząd, Tak dla Opolskiego, Ruch Obrony Polskiej Samorządności. Założyli je samorządowcy z różnych miast Polski, aby protestować przeciwko postępującej centralizacji i obniżaniu dochodów oraz siły samorządowej Polski.
Teraz będą działać pod jednym szyldem. Założyciele Ruchu Samorządowego reprezentują regionalne organizacje zrzeszające m.in. 5 marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów.Ruch Samorządowy skupia ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. W nadchodzących tygodniach do nowej organizacji będą dołączać kolejni samorządowcy. Zwracają uwagę fakty, że w organach tego stowarzyszenia samorządowców (osób fizycznych) są: prezesi 5 z 6 ogólnopolskich organizacji samorządowych z KWRiST, 10 prezydentów z 16 miast wojewódzkich i 10 członków Zarządu ZMP.
Na czele Ruchu stanął Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, a szefem Rady Politycznej został Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W skład Rady wszedł także senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.
- Tylko silny głos samorządowców może powstrzymać postępującą destrukcję Polski, czas zatem na Ruch Samorządowy – podkreślali wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci z całej Polski. Dlatego połączyli siły.
Samorządowcy sprzeciwiają się centralizacji władzy i odbieraniu mieszkańcom kolejnych kompetencji w decydowaniu o najbliższych im sprawach. Chcą wpływać na jakość powstającego prawa i zabezpieczyć lokalne wspólnoty przed tzw. Polskim Ładem, który doprowadzi do destrukcji samorządów.
– Nie ma wolności bez samorządności! Ostatnie lata to dramatyczne ograniczanie działalności samorządów i odbieranie przez rząd wypracowanych w naszych gminach pieniędzy. Pozbawianie nas funduszy i ograniczanie budżetów musi wpłynąć na jakość miejskich usług – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Według oficjalnych wyliczeń ministerstwa finansów samorządy stracą w wyniku tzw. Polskiego Ładu blisko 150 mld zł w ciągu dekady. – W ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie pokazaliśmy, że razem możemy więcej, choćby zatrzymując wspólnie szaleństwo wyborów kopertowych, do których dążył PiS – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania – Teraz połączenie środowisk samorządowych pomoże odbić Polskę z rąk polityków, którzy nasz kraj prowadzą w kierunku przepaści.
Prezydenci, wójtowie i burmistrzowie podkreślają, że celem zjednoczenia jest wygrana sił demokratycznych w kolejnych wyborach. – Chcemy, aby silny głos samorządu był spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Reprezentujemy miliony mieszkańców, a złe prawo tworzone w Sejmie wpływa negatywnie na nasze lokalne wspólnoty. Czas na Ruch Samorządowy, który powstrzyma destrukcję Polski. Prowadzimy dialog z siłami prodemokratycznymi, by doprowadzić do zwycięstwa demokratycznego państwa prawa. Dzisiejsze spotkanie to wielki dzień Polski Samorządnej. Samorządowcy potrafią się jednoczyć, potrafią pracować dla swoich mieszkańców! Wierzę, że dzięki mobilizacji samorządowej i wsparciu naszych mieszkańców wróci prawo i … uczciwość – podkreślał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes nowego stowarzyszenia.
Członkowie „Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski” zaznaczają, że nowa organizacja to projekt nie „przeciw”, a „za” – demokracją, rozwojem, poprawą życia mieszkańców, państwem prawa. Nowa organizacja jest otwarta na nowych członków, bo – jak zauważył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – komunikacja miejska, szkoły, parki i chodniki nie mają barw partyjnych i służą każdemu niezależnie od prezentowanych poglądów.
– Przyświeca nam wizja pozytywna. Tą wizją jest Rzeczpospolita Samorządna. To o niej myśleliśmy, gdy w Gdańsku, w 2019 roku, podpisywaliśmy się pod 21 tezami. To wizja państwa administracyjnie zdecentralizowanego, ale spojonego silną tkanką społeczną. Dbajmy o stały kontakt z ludźmi. O coś, co nazywam „społecznym przytuleniem”. Permanentny dialog społeczny jest kolejną zaporą, która chroni nas przed ekstremizmem i nienawiścią. Powinien być on jedną z głównych zasad przyświecających Rzeczpospolitej Samorządnej – tłumaczył Jacek Sutryk.
„Nasze środowiska i organizacje samorządowe zobowiązują się do podjęcia szeroko zakrojonej współpracy z pozostałymi podmiotami opozycji demokratycznej o wymiarze ogólnopolskim, zmierzającej do obrony fundamentalnych zasad państwa prawa w Polsce, wywodzących się z Konstytucji RP, a w szczególności zasady pomocniczości, która jest gwarancją niezależnych samorządów, będących trwałym elementem demokratycznej Polski” – czytamy w uchwale przyjętej przez Ruch Samorządowy, którą przedstawił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
– Pokazujemy, że można działać razem, że wspólne cele, jakimi są rozwój miast i wsi, którymi zarządzamy oraz poprawa jakości życia mieszkańców są dla nas najważniejsze. Nie ma znaczenia, w jakim regionie Polski mieszkamy, jakie mamy budżety gmin, jakie partie czy ugrupowania reprezentujemy, działamy razem i potrafimy podejmować wspólne decyzje – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, a Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola dodał: - Chcemy zmienić styl rządzenia Polską na taki, który w samorządach świetnie się sprawdza, a który na co dzień praktykujemy: blisko ludzi, dla ludzi i z myślą o ludziach.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który został szefem Rady Politycznej nowego stowarzyszenia podkreśla, że w wyborach bezpośrednich mieszkańcy powierzyli samorządom troskę o przyszłość swoich lokalnych wspólnot.– Od lat samorząd mówi jednym głosem we wszystkich ważnych sprawach, które wpływają na poprawę jakości życia naszych mieszkańców. Najwyższy czas, aby ten głos był jeszcze bardziej donośny – powiedział Rafał Trzaskowski. – Mamy dość niszczenia Polski, demokracji, edukacji oraz samorządu. Jesteśmy silni i mamy zaufanie naszych mieszkańców, dlatego chcemy to zmienić – zaznaczył.
Samorządowcy zaprezentowali postulaty programowe: Demokratyczna szkoła, Zielony samorząd, Zdrowie, Fundusz Rozwoju Polski Lokalnej, Wspólnoty o sobie, Stabilne budżety (w załączniku).
Przyjęto także uchwałę (w załączniku) w sprawie podjęcia wspólnych działań środowisk demokratycznych, których głównym celem będzie dialog ze wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnej i pozaparlamentarnej opozycji demokratycznej prowadzący do wypracowania optymalnej konfiguracji wyborczej, najlepiej wspólnego startu, maksymalizującego szansę zwycięstwa sił demokratycznych podczas najbliższych wyborów i koordynacji działań przed i w trakcie kampanii wyborczej.
Walne Zebranie Stowarzyszenia wybrało władze stowarzyszenia i powołało Zarząd i Radę Polityczną.
Zarząd „Ruch Samorządowego TAK! Dla Polski”
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy
Mirosław Lech, wójt Korycin
Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa
Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca
Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki
Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina
Rada Polityczna „Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski”
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa,
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Andrzej Dziuba, prezydent Tychów
Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodnio-pomorskiego
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
Zygmunt Frankiewicz, senator
Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola
Magdalena Kołodziejczak, wójt. Pruszcza Gdańskiego
Marcin Krupa, prezydent Katowic
Małgorzata Matusiak-Trzebnica, starosta trzebnicki
Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu
Andrzej Płonka, starosta bielski
Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha
Wadim Tyszkiewicz, senator
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
W załączeniu:
Uchwała Zjazdu Ruchu Samorządowego „TAK! dla Polski” z dnia 15.12.2021 r. w sprawie podjęcia wspólnych działań środowisk demokratycznych
Postulaty samorządowe