Senat odrzucił „Lex Czarnek”
4 lutego na 36. posiedzeniu plenarnym Senat rozpatrywał nowelizację Prawa oświatowego i ją odrzucił. Za odrzuceniem głosowało 51 na 97 senatorów. Udostępniamy też materiał z opiniami na temat noweli.
Oświata Z Senatu
Senat_4.02.22.jpg
fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Wcześniej trzy komisje senackie - Nauki, Edukacji i Sportu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Obrony Narodowej - rekomendowały odrzucenie nowelizacji Prawa oświatowego (druk senacki nr 613).

Już 20 stycznia br. dwie senackie komisje - Nauki, Edukacji i Sportu oraz Obrony Narodowej odrzuciły tzw. Lex Czarnek, głosami 9 do 8. Więcej Z kolei 1 lutego br. podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (KSTAP) głos w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego zabrali oprócz senatorów również eksperci, konstytucjonaliści, samorządowcy, nauczyciele, rodzice i uczniowie. KSTAP, na wniosek senatora Janusza Pęcherza, zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 6 senatorów, a 2 było przeciw. Więcej

Senat RP na wniosek 3 komisji senackich, po debacie, przyjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, przeciwko było 45, przy jednym głosie wstrzymującym się. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Więcej

***

W załączeniu publikujemy Materiał zawierający zestawienie najważniejszych opinii i stanowisk prezentowanych na posiedzeniu senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i AP. 

Nowelizacja Prawa oświatowego oraz innych ustaw, przyjęta przez Sejm 13 stycznia 2022 r., to poważna zmiana ustrojowa, wzbudzająca ogromne emocje i kontrowersje w środowisku samorządowym, społecznym, oświatowym, wśród rodziców i uczniów. 

Opinie przygotowane przez znanych prawników, konstytucjonalistów i znawców Prawa oświatowego i stanowiska ważnych gremiów wskazują na szereg uchybień prawnych, w tym na sprzeczność ustawy z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego (EKSL), która została ratyfikowana przez Polskę w 1994 r. Bardzo krytyczne wobec zapisów przyjętych w ustawie opinie wyrazili m.in.: o projekcie ustawy – Rzecznik Praw Obywatelskich i profesor Krystian Ziemski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (na zlecenie Związku Miast Polskich), a o samej ustawie – profesor Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego (na zamówienie Unii Metropolii Polskich) oraz Komitet Nauk Pedagogicznych PAN.

Senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący KSTAP we wprowadzeniu do tego opracowania napisał: 

Jak wynika dobitnie z opinii ekspertów nowelizacja Prawa oświatowego jest niezgodna z Konstytucją. Nadaje się zatem wyłącznie do odrzucenia, zwłaszcza że jest niezwykle szkodliwa dla państwa i społeczności, nie tylko szkolnej, ale wszystkich obywateli Polski. Cofa Polskę w rozwoju i jest groźna dla przyszłych pokoleń.

Zachęcam do zapoznania się z opiniami ekspertów na temat nowelizacji Prawa oświatowego. Apeluję do wszystkich, którzy mają wpływ na przebieg procesu legislacyjnego, a którym leży na sercu dobro polskiej oświaty, o wzięcie pod uwagę przytoczonych poniżej argumentów.

Retransmisja obrad plenarnych dostępna TUTAJ.

Więcej informacji

Załączniki:
Materiały i stanowiska eksperckie w sprawie ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i niektórych innych ustaw (druk senacki 613) zaprezentowane na posiedzeniu w dniu 1 lutego 2022 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY