Powołany przez Prezydenta Miasta Sopotu Zespół ma merytorycznie i zadaniowo wspierać władze miasta przy promowaniu idei praw człowieka we wszystkich obszarach działań Sopotu. Zespół zajmie się zbudowaniem i realizacją spójnej polityki równościowej i antydyskryminacyjnej w Sopocie, dającej gwarancję podjęcia walki z nierównościami i dyskryminacją.
– Równe traktowanie w szkołach, urzędach, instytucjach to takie traktowanie, gdzie każdy z naszych mieszkańców, niezależnie od tego kim jest, niezależnie od tego czy i jakie ma ograniczenia czy szczególne potrzeby, czuje się pełnoprawnym członkiem naszej wspólnoty i korzysta z tego, co miasto oferuje – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Problemem funkcjonujących już przy wielu samorządach rad ds. równego traktowania jest to, że nie maja one umocowania prawnego. To głos doradczy, którego powstanie zależy często od inicjatywy oddolnej czy dobrej woli włodarza. My chcieliśmy stworzyć coś szerszego, horyzontalnego i wielosektorowego. Stąd pomysł powołania Zespołu Sopot Miasto Praw Człowieka.
Podpisując 11 października 2021 r. Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym Sopot podjął zobowiązanie o naturalnym uznawaniu godności mieszkańców i mieszkanek w całej ich różnorodności. Oznacza to, że Sopot będzie włączać perspektywę praw człowieka we wszystkie obszary polityk miasta, tworząc Miasto Praw Człowieka.
Do działania w Zespole zaproszeni zostali przedstawiciele bardzo wielu środowisk. W jego skład wchodzą zarówno przedstawiciele urzędu oraz miejscy radni, jak i środowiska zewnętrznego: przedstawiciele Sopockiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, Sopockiego Centrum Wsparcia i Integracji Cudzoziemców, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz ekspertów zewnętrznych w obszarze praw człowieka. W planach jest także współpraca z przedstawicielami służb, Strażą Miejska czy Policją.
Zespół pełni funkcję doradczą przy prezydencie, natomiast fakt, że został powołany zarządzeniem, daje mu pewną sprawczość i budżet na działania związane z edukacją na temat praw człowieka, promocją zagadnień dotyczących tego tematu.
Wraz z Zespołem, Prezydent Miasta Sopotu powołał Koordynatorkę ds. Praw Człowieka. Tę funkcję pełni Ewa Puszkiewicz z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMS. Do powierzonych jej zadań należy m.in. promowanie idei praw człowieka jako jednego z priorytetowych obszarów działań Sopotu oraz podejmowanie działań na rzecz promowania równości, równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej, równości szans i powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym, kulturalnym, społecznym i gospodarczym, zwłaszcza w takich dziedzinach jak: religia, światopogląd, narodowość, płeć, wiek czy orientacja seksualna.