Sopot przystąpił do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom
UNICEF Polska i Sopot podpisały porozumienie, na mocy którego miasto przystępuje do międzynarodowego programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom i będzie się ubiegać o nadanie tego tytułu.
Sopot-miasto_praw_dziecka.jpg
fot. sopot.pl

Sopot jest kolejnym ośrodkiem miejskim w Polsce, który dołączył do programu, na całym świecie jest ich ponad 4 tys.

Program Miasto Przyjazne Dzieciom to globalna inicjatywa UNICEF skierowana do samorządów. Miasta z całego świata tworzą sieć miast i aglomeracji, których znakiem rozpoznawczym jest dbanie o potrzeby najmłodszych mieszkańców. Głównym celem programu jest wsparcie miast w zapewnieniu dzieciom jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, co w praktyce przekłada się na realną implementację zapisów Konwencji o prawach dziecka.

Współpracy Sopotu z UNICEF Polska od samego początku przyświecała idea tworzenia środowiska przyjaznego dzieciom. W związku z tym władze miasta zdecydowały się podjąć rozmowy z UNICEF Polska na temat możliwości udziału w programie.

Kluczowym elementem planowania strategicznych działań na rzecz dzieci w mieście jest przeprowadzenie diagnozy sytuacji najmłodszych. Jak dotąd Sopot zanalizował obszary: edukacji, zdrowia, kultury, sportu i rekreacji oraz pomocy dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Miasta konsultowało także swoje działania z młodymi obywatelami, pytając ich o to, co lubią w swoim mieście, czego im brakuje oraz jak oceniają dotychczasowe działania miasta na rzecz dzieci i młodzieży. Włączanie młodych ludzi w procesy decyzyjne to jeden z kluczowych mechanizmów, do którego zobowiązują się wszystkie miasta dołączające do inicjatywy.

Na mocy porozumienia, które ze strony Sopotu podpisała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka miasta, Sopot staje się uczestnikiem programu Miasto Przyjazne Dzieciom i będzie realizował zaplanowane działania na rzecz dzieci, obejmujące m.in.: wzmocnienie partycypacji dzieci i młodzieży, upowszechnianie praw dziecka, tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju w zakresie edukacji, zdrowia czy rekreacji. Udział w programie to nie tylko ubieganie się o tytuł, ale przede wszystkim dążenie do zagwarantowania najmłodszym obywatelom optymalnych warunków życia.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY