Co to jest konstytucja i demokracja? Na czym polega trójpodział władzy w Polsce? Jak funkcjonuje samorząd terytorialny? Czym zajmuje się prezydent, a czym miejscy radni? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała siódmoklasistom prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
W styczniu i lutym w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego odbyły się trzy „Lekcje Obywatelskie”. W spotkaniach wzięło udział około 180 uczniów klas siódmych z ośmiu świdnickich szkół podstawowych: SP1, SP4, SP6, SP8, SP105, SP 315, Szkoły Społecznej oraz Szkoły „Bliżej Dziecka”. Uczestnicy spotkań nie tylko wysłuchali wykładu prezydent, ale również mieli okazję sami wykazać się wiedzą, odpowiadając na zadawane przez prowadzącą pytania. Najbardziej aktywni i zaangażowani zostali nagrodzeni upominkami oraz egzemplarzem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Siódmoklasiści zostali również zaproszeni – już w kolejnym roku szkolnym – do wzięcia udziału w konkursie „Zalogowani”. O tym, dlaczego warto w nim uczestniczyć, dowiedzieli się oglądając film podsumowujący zeszłoroczną edycję konkursu.
Edukacja obywatelska, realizowana w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, ma na celu motywować młodzież do bycia aktywnymi obywatelami, kształtującymi przyszłość naszego miasta. Hasło przewodnie spotkań młodzieży z prezydent brzmi: „wszyscy mamy wpływ na otoczenie, w którym żyjemy”.