Od lutego 2022 roku Związek Miast Polskich oraz Związek Powiatów Polskich prowadził szkolenia dotyczące SMUP. Szkolenia są przeznaczone dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, którzy są pracownikami samorządowymi w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Szkolenia kierowane są do osób które na co dzień monitorują i zarządzają usługami w samorządzie terytorialnym.
W samej tylko pierwszej fazie tego procesu, do końca czerwca ubiegłego roku, w procesie szkoleniowym realizowanym przez ZMP i ZPP uczestniczyli przedstawiciele 377 JST.
Ostatni jak dotąd cykl szkoleń trwał od 19 września do 16 grudnia.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne szkolenia w 2023 roku.
Przypominamy, że System Monitorowania Usług Publicznych to rozbudowana baza danych o usługach publicznych świadczonych przez samorząd terytorialny, gminy i powiaty, która za pomocą wskaźników umożliwia monitorowanie działań JST w 9️ obszarach takich jak: edukacja, ochrona środowiska, kultura, rekreacja czy drogownictwo i transport.
SMUP to system stworzony z udziałem praktyków samorządowych, którego podstawowym celem jest udostępnienie wysokiej jakości danych statystycznych, przydatnych m.in. w procesie podejmowania decyzji zarządczych w samorządach.
System Monitorowania Usług Publicznych to:
- zintegrowane, wysokiej jakości dane, pozwalające na optymalizację procesu świadczenia usług publicznych
- zebrane w jednym miejscu wskaźniki opisujące usługi świadczone przez gminy i powiaty na rzecz mieszkańców i przedsiębiorców
- narządzie szybkiego przeglądania danych, tworzenia wykresów, tabel, a także map ilustrujących zjawiska zachodzące w samorządzie.
Szkolenia dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, dotyczące funkcjonalności SMUP oraz możliwości analizy danych w nim zawartych prowadzą eksperci Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich.
Budowa SMUP jest realizowana przez Główny Urząd Statystyczny w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich i Związkiem Powiatów Polskich. Projekt, realizowany od 2017 roku, jest koordynowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach działania 2.18 POWER.