Ukraina - państwem kandydującym do UE
23 czerwca br. Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że w połowie maja swój apel w tej sprawie m.in. do polskiego rządu wystosował Zarząd Związku Miast Polskich.
Ukraina-kandydatura_do_UE.jpg
fot. AMU

Apel w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej przyjął i opublikował także Związek Miast Ukrainy (AMU). Zaapelował do samorządów wszystkich państw członkowskich UE o wsparcie rządów tych krajów w przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

Związek Miast Ukrainy współpracuje z partnerskimi stowarzyszeniami samorządu terytorialnego, w tym m.in. ze Związkiem Miast Polskich oraz z placówkami dyplomatycznymi krajów UE w celu wsparcia statusu kandydata Ukrainy do UE na poziomie europejskim. Przedstawiciele AMU reprezentują Ukrainę podczas wydarzeń organizowanych przez różne organizacje europejskie.

2 czerwca 2022 r. Związek Miast Ukrainy zorganizował międzynarodowe forum „reVIVEd communites – revVIVEd Ukraine”. Jednym z rezultatów tego spotkania był Manifest, w którym podkreślono potrzebę międzynarodowej pomocy w odbudowie społeczności ukraińskich i odbudowie Ukrainy oraz szerokie poparcie ze strony wspólnoty europejskiej w procesie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej (więcej na ten temat).

Przypomnijmy, że 13 maja Zarząd Związku Miast Polskich zwrócił się do przedstawicieli polskiego rządu o zaapelowanie do Rady Unii Europejskiej o natychmiastowe zaakceptowanie wniosku Ukrainy o przyznanie statusu kandydata do członkostwa w Unii.

Mieszkańcy, społeczności lokalne i organizacje obywatelskie polskich miast i wsi objęły opieką i udzielają wciąż bezprecedensowego wsparcia milionom uchodźców wojennych z Ukrainy. Chcemy – w miarę naszych możliwości, wspartych solidarnie przez całą Unie Europejską – zapewnić im warunki godnego życia w Polsce, nie zapominając o rosnących potrzebach naszych braci walczących w Ukrainie o wolność swojej Ojczyzny i całej Europy – czytamy w Apelu ZMP.

Zwracamy się do przedstawicieli polskiego rządu o zaapelowanie do Rady Unii Europej­skiej o natychmiastowe zaakceptowanie wniosku Ukrainy o przyznanie statusu kandydata do członkostwa w Unii. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie 1 marca 2022 r. przytłaczająca większością głosów (637 głosów za, 13 prze­ciwnych, 26 wstrzymujących się), wzywając pozostałe unijne instytucje do działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego w oparciu o art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej.

Zwracamy się do europejskich organizacji samorządowych, których jesteśmy członkami, a także do burmistrzów/merów miast całej Europy o występowanie z podobnym apelem do swoich rządów. To jeden z kluczowych warunków skutecznego wspierania Ukrainy w jej walce o przyszłość naszego kontynentu.

Załączniki:
Apel ZMP w sprawie Ukrainy (PL)
Apel ZMP w sprawie Ukrainy (DE)
Apel ZMP w sprawie Ukrainy (EN)
Apel ZMP w sprawie Ukrainy (FR)
Apel ZMP w sprawie Ukrainy (UA)


POZOSTAŁE ARTYKUŁY