Unia Europejska tworzy nowy instrument wsparcia odbudowy i modernizacji Ukrainy
Komisja Europejska proponuje utworzenie specjalnego instrumentu wspierającego odbudowę i modernizację Ukrainy. Instrument ma zapewnić Ukrainie do 50 mld euro w latach 2024-2027, zarówno w formie dotacji jak i kredytów.
foto_od_APO.jpg
fot. Komisja Europejska

Ma on też spełnić rolę funduszy przedakcesyjnych, dostępnych kandydatom do członkostwa w UE w warunkach pokoju.

W świetle niszczycielskich konsekwencji rosyjskiej wojny napastniczej dla narodu ukraińskiego, gospodarki i infrastruktury oraz biorąc pod uwagę ogromną skalę i złożoność wyzwania związanego z odbudową i modernizacją, Komisja Europejska proponuje ustanowienie specjalnego instrumentu finansowego, który zapewni Ukrainie spójne, przewidywalne i elastyczne wsparcie na lata 2024-2027, dostosowane do bezprecedensowych wyzwań związanych ze wsparciem kraju w stanie wojny.

Komisja proponuje przeznaczyć do 50 miliardów euro w latach 2024-2027 na pomoc Ukrainie w odparciu agresji i odbudowie nowoczesnego, dobrze prosperującego kraju. Instrument potwierdza niezłomne zaangażowanie UE we wspieranie Ukrainy w bohaterskim dążeniu do wolności i do członkostwa w Unii Europejskiej. Dążenie to było fundamentem wyrażonego wiosną 2014 roku na Majdanie sprzeciwu wobec próby opanowania Ukrainy przez kolaborantów Rosji i odwrócenia dążeń pro-europejskich.

Nowy instrument będzie wspierał wysiłki Ukrainy na rzecz utrzymania stabilności makrofinansowej oraz prowadzenia odbudowy i modernizacji kraju, przy jednoczesnym wdrażaniu kluczowych reform na drodze do przystąpienia do UE. Będzie wspierać przejście na zieloną, cyfrową i sprzyjającą włączeniu społecznemu gospodarkę, stopniowo dostosowywaną do przepisów i standardów UE.

Instrument jest zbudowany na trzech filarach:

Filar I – wsparcie finansowe państwa w formie dotacji i pożyczek. Zapewni wsparcie stabilności finansów Ukrainy, przy solidnej ochronie budżetu UE. Aby uzyskać dostęp do tego wsparcia, rząd Ukrainy będzie musiał przygotować Plan odrodzenia, odbudowy i modernizacji kraju oraz wyszczególnić reformy i inwestycje, które zamierza przeprowadzić w ramach procesu przystąpienia do UE.

Filar II – specjalne Ramy Inwestycyjne dla Ukrainy, mające na celu przyciągnięcie i zmobilizowanie inwestycji publicznych i prywatnych na rzecz odbudowy i modernizacji Ukrainy, w celu wsparcia realizacji Planu.

Filar III – pomoc techniczna i inne środki wspierające, w tym mobilizacja wiedzy fachowej w zakresie reform, wsparcie dla gmin, społeczeństwa obywatelskiego i inne formy pomocy dwustronnej normalnie dostępnej dla krajów ubiegających się o członkostwo w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA).

Szczegóły w załączonych: komunikacje prasowym KE z 20.06 br. (ang.) i projekcie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia Instrumentu dla Ukrainy (ang.)

(apo)

Załączniki:
Projekt Rozporządzenia PE i Rady w sprawie utworzenia Instrumentu dla Ukrainy
Komunikat prasowy KE


POZOSTAŁE ARTYKUŁY