Na początku 2019 r. Warszawa poddała się weryfikacji wskaźników dotyczących wszystkich obszarów funkcjonowania miasta, na postawie międzynarodowego standardu ISO 37120 „Zrównoważony rozwój społeczny. Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. Rezultatem procedury certyfikacyjnej, czyli weryfikacji warszawskich danych przez kanadyjską organizację World Council on City Data (WCCD), było przyznanie najwyższego, bo platynowego certyfikatu.
– Warszawa dobrze plasuje się w rankingu innowacyjnych miast, wdrażających ideę smart cities, czyli miast inteligentnych dbających o zrównoważony rozwój. Wdrożenie normy ISO pozwoliło nam zidentyfikować nasze silne strony, ale także umożlwi porównanie się na arenie międzynarodowej, z innymi miastami posiadającymi certyfikat. Dzięki temu będziemy mieli szansą na wymianę najlepszych praktyk i rozwiązań – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy. – Uzyskanie platynowego certyfikatu zgodności wzmacnia także wiarygodność Warszawy w oczach potencjalnych inwestorów i instytucji finansowych i inwestorów. Pozwala nam także budować strategie m.in. jakości usług miejskich i podejmować decyzje w oparciu o twarde i zweryfikowane przez niezależnych audytorów dane.
Norma ISO 37120 jest pierwszą międzynarodową normą w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Została opracowana przez Global City Indicators Facility wraz z ponad 250 miastami członkowskich na całym świecie, a opublikowana w maju 2014 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w Genewie. W ramach procedury certyfikacyjnej weryfikowanych jest 100 wskaźników, na które składa się 46 podstawowych (niezbędnych do uzyskania certyfikatu) i 54 uzupełniających. Dodatkowo weryfikowanych jest 35 wskaźników profilowych. Wszystkie wskaźniki podzielone są na 17 kategorii.