Webinary Fundacji Batorego
Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na dwa webinary: 12 maja o godz. 19 o skutecznych konsultacjach społecznych w planowaniu przestrzennym i 14 maja o godz. 13 o raporcie o stanie gminy.
webinarium_przestrze_.jpg
fot. Arch. F. Batorego

Webinarium: jak skutecznie konsultować społecznie? Planowanie przestrzenne w nowych realiach

Ostatnie lata pokazały, że wpływ mieszkanek i mieszkańców na przestrzeń publiczną jest możliwy. Jak w obecnej sytuacji radzą sobie z tym zadaniem samorządy? Zapraszamy na webinarium 12 maja o 19:00, organizowane przez akcję Masz Głos Fundacji Batorego i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podczas webinarium zostaną poruszone najważniejsze trudności związane ze społecznym planowaniem przestrzeni publicznej i jak radzą sobie z tym gminy. Będzie także o tym:

  • czym są konsultacje społeczne i dlaczego tak ważne jest włączanie mieszkanek i mieszkańców w procesy decyzyjne;
  • jak dyskutować o przestrzeni ze społecznością lokalną, zwłaszcza gdy nie może z niej korzystać w swobodny i znany dotąd sposób;
  • o narzędziach IT, pomocnych w obecnych warunkach i sprawdzonych metodach konsultacyjnych;
  • jak mogą wyglądać konsultacje społeczne za miesiąc, rok, dwa.

Aby wziąć udział w webinarium, trzeba zarejestrować się pod linkiem https://bit.ly/webinarium_12maja i we wtorek 12 maja o 19:00 dołączyć do webinarium, klikając na link otrzymany w e-mailu potwierdzającym rejestrację. Udział w webinarium jest bezpłatny.

Webinarium prowadzą:

Joanna Suchomska
– socjolożka związana z UMK, współpracowniczka Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu. Moderatorka warsztatów, facylitatorka procesów społecznych, badaczka społeczna. Współautorka m.in. gminnych programów rewitalizacji, diagnoz społecznych obszarów zdegradowanych i rewitalizacji. Autorka publikacji o partycypacji w planowaniu przestrzennym Przepis na plan. Narzędziownik (2018).

Łukasz Broniszewski 
– działacz społeczny, filozof i marketingowiec. Prezes Fundacji Stabilo, członekKomitetu Monitorującego PO PC i Krajowego Komitetu Ekonomii Społecznej. Koordynator badań społecznych i projektów, ekspert ds. konsultacji społecznych i szkoleń, trener. Współautor publikacji Planowanie przestrzenne dla każdego.Aktualnie współpracuje z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich przy projekcie dotyczącym kryzysów psychicznych u aktywistów i aktywistek.

---------------------------------------------------------

Webinarium: jak lepiej raportować o stanie gminy?

Do końca maja wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) muszą przygotować coroczny bilans – raport o stanie gminy. Czasu pozostało niewiele, a od tego dokumentu zależy wotum zaufania dla władzy wykonawczej, udzielane przez radę gminy. Jak zatem dobrze przygotować raport? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na webinarium 14 maja o 13:00 z udziałem Dawida Sześciło.


Webinarium jest dla pracowników administracji lokalnej, którzy przygotowują raport oraz dla osób zainteresowanych tym, co dzieje się w ich samorządzie. Na podstawie jeszcze niepublikowanej analizy Fundacji Batorego o ubiegłorocznych raportach wyjaśnimy:

  • skąd wziął się obowiązek raportowania i czemu ma służyć;
  • co wiemy o ubiegłorocznych raportach na podstawie analizy;
  • jakie treści muszą znaleźć się w raporcie, a z jakich można zrezygnować;
  • zwięzłość i czytelność– dobre praktyki raportowania;
  • kiedy i jak w realiach COVID-19 włączyć mieszkańców do debaty o raporcie;
  • sesja pytań od uczestników webinarium.


Aby wziąć udział w webinarium, trzeba zarejestrować się pod linkiem: https://bit.ly/webinarium_14maja i w czwartek 14 maja o 13:00 dołączyć do webinarium, klikając na link otrzymany w e-mailu potwierdzającym rejestrację. Udział w webinarium jest bezpłatny.

Webinarium prowadzi:

Dawid Sześciło –
dr hab., kierownik Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert Fundacji im. Stefana Batorego do spraw samorządowych. autor licznych publikacji z zakresu prawa publicznego, wyborczego, praw człowieka i zarządzania publicznego


POZOSTAŁE ARTYKUŁY