Włocławek – Miasto nowych możliwości
Od maja 2019 r. trwają prace nad Projektem pn. „WŁOCŁAWEK - MIASTO NOWYCH MOŻLIWOŚCI. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam”.
wloclawek_02m.jpg
fot. Archiwum UM

W Zarysie Projektu miasto postawiło m.in. na rozwój mieszkalnictwa, wsparcie przedsiębiorczości, zagospodarowanie potencjałów przyrodniczych dla rozwoju turystki, programy współpracy środowiska biznesu ze szkołami dla uzyskania wysoko wykwalifikowanych pracowników, zastosowanie odnawialnych źródeł energii – w tym budowę farm fotowoltaicznych, bezemisyjny transport publiczny, podnoszenie jakości przestrzeni miejskich, redukcję ilości składowanych odpadów, a także szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach Projektu zaplanowano także podniesienie jakości pracy Urzędu Miasta, również w zakresie współpracy z mieszkańcami.

Od 19 grudnia ubiegłego roku, kiedy to dotarła do ratusza wiadomość o zakwalifikowaniu się do drugiego etapu konkursu (zarys projektu z Włocławka zajął 6. miejsce spośród 212 zgłoszonych propozycji), rozpoczął się okres intensywnej pracy nad przygotowaniem Kompletnej Propozycji Projektu, czyli dwóch strategicznych dokumentów: Planu Rozwoju Lokalnego oraz Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Od tego czasu, wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk miejskich, w tym przedsiębiorcami, szkołami i instytucjami miejskimi, urzędnicy wypracowują Nową Ścieżkę Rozwoju dla Włocławka. 

Nowa Ścieżka Rozwoju to nic innego, jak napisany razem z mieszkańcami plan rozwoju Włocławka w trzech głównych aspektach: społecznym, gospodarczym i środowiskowym. - Chcemy, aby dzięki wsparciu Państw - Darczyńców, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, nasze miasto znów stanowiło ważny ośrodek społeczno - gospodarczy na mapie Polski. Gramy wspólnie o 10 MILIONÓW EURO na działania rozwojowe dla naszego miasta! – czytamy na stronie internetowej miasta.

Program „Rozwój Lokalny stanowi odpowiedź na najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się te miasta, takie jak wdrażanie standardów dostępności, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki, czy poprawa jakości usług instytucji publicznych.

Istotą problemów rozwojowych miast średnich i małych, w tym Włocławka, jest powolna utrata przez nie dotychczasowych funkcji ekonomicznych i społecznych, które są efektem upadku bazy gospodarczej w tych miastach, osłabienia więzi społecznych, zmian kulturowych, a także zmian struktury demograficznej i depopulacji.

Najważniejszym celem Programu jest zwiększanie poziomu jakości życia mieszkańców, opartego o pełne wykorzystanie wewnętrznych zasobów i potencjałów - czyli tego, co mamy najlepsze i wyjątkowe.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY