Wodny okrągły stół online
Już 8 września o godz.11:00 w Concordia Design Wrocław w ramach Kongresu WODA – MIASTO – JAKOŚĆ ŻYCIA 2021 odbędzie się konferencja „Gospodarowanie wodą – wyzwania dla Polski”.
Ochrona środowiska
OESS_2021_Wodny_Okragly_Stol_kafelek_800x450px_1_.jpg

W wydarzeniu transmitowanym na platformie Live OEES, wezmą udział eksperci w zakresie gospodarki wodnej. Podczas obrad zostaną poruszone tematy związane z redukcją ryzyka suszy i powodzi, gospodarowaniem wodą w mieście i na wsi oraz polityką wodną w Polsce.

Przy stole zasiądą eksperci specjalizujący się w tematyce gospodarowania wodą. Wśród wspomnianych specjalistów znajdują się osoby, które przygotowywały „Raport Gospodarowanie Wodą”, „Water City Index. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach” oraz Alerty Wodne, opracowywane przez think tank Open Eyes Economy. Publikacje te wnikliwe przedstawiają analizę sytuacji hydrologicznej w Polsce.

Debata będzie podzielona na 3 główne sesje, podczas których poruszone zostaną tematy:

  • walki z zagrożeniem suszy i powodziami,
  • problematyka gospodarowania zasobami wodnymi w miastach i wsiach
  • oraz przybliżone zostaną programy i polityka wsparcia dla polskich samorządów.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: http://watercity.com.pl/okraglystol2021/

***

Zasoby wodne Polski są niewielkie. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest niski opad atmosferyczny, który wynosi ok. 630 mm, czyli 196 km3 rocznie. Wskaźnik mierzący odnawialne przepływy rzeczne na mieszkańca Polski osiąga zazwyczaj wartość 1400–1600 m3 wody rocznie, ale w suchym roku może być to jedynie 1000 m3. W Europie wynosi on średnio ponad 4000 m3, w perspektywie globalnej – ponad 5000 m3. Zmienność czasowa i przestrzenna zasobów wodnych Polski jest znaczna. Lekarstwem na wahania dostępności wody w czasie jest jej retencjonowanie – magazynowanie wody w momencie, gdy mamy jej nadmiar oraz wykorzystywanie zapasów, kiedy panuje susza. Jednak wszystkie polskie zbiorniki mieszczą tylko 6,5% rocznego odpływu rzecznego – reszta trafia do Bałtyku.

Od ponad 100 lat nasze miasta skutecznie prowadzą politykę przestrzenną polegającą na szybkim pozbywaniu się wody, odgradzaniu się od rzek czy strumieni, uszczelnianiu terenu i wypieraniu zieleni oraz wody przez zabudowę i infrastrukturę. W wielu miastach duże rzeki zostały uregulowane, tereny zalewowe obwałowane i zabudowane, bagna i mokradła osuszone, małe cieki wodne skanalizowane w betonowych korytach, ukryte pod ziemią lub zasypane, a ich zlewnie miejskie zdrenowane i uszczelnione. Skutkiem tych działań jest nadmierne uszczelnienie powierzchni i odwodnienie miast, a tym samym zwiększenie ich podatności na ekstrema hydrometeorologiczne, występujące z coraz większą częstotliwością w następstwie zmian klimatu. Kluczowe problemy wodne miast wiążą się nie tylko z niedoborem, nadmiarem i zanieczyszczeniem wody, ale także z rosnącymi kosztami zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków oraz szkodami i stratami w wyniku podtopień i powodzi.

Na zagrożenie powodziowe wpływają nie tylko bardziej intensywne opady (skoro cieplej, to więcej pary wodnej mieści się w atmosferze, a więc rośnie potencjał intensywnych opadów), ale także urbanizacja – woda nie może wsiąknąć w nieprzepuszczalne powierzchnie (drogi, chodniki, parkingi, dachy), więc szybko spływa po powierzchni terenu – tłumaczy prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz, członek Polskiej Akademii Nauk, który 8 września będzie moderował jedną z sesji w ramach okrągłego stołu „Gospodarowanie wodą – wyzwania dla Polski”.

Pełny program konferencji w załączeniu.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Open Eyes Economy on Tour 2021 oraz przygotowań do kongresu MIASTO – WODA – JAKOŚĆ ŻYCIA zaplanowanego na 25–26 października 2021 roku we Wrocławiu.

Więcej informacji

Załączniki:
PROGRAM


POZOSTAŁE ARTYKUŁY