O finansach oświaty na osobnym spotkaniu
Do 20 marca br. odbędzie się specjalne, dodatkowe spotkanie KWRiST poświęcone sytuacji, zwłaszcza finansowej w oświacie, zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej. Propozycję dokładnego terminu i rozwiązań przygotowywanych przez resorty: edukacji i nauki oraz finansów ustali z ministrami: Przemysławem Czarnkiem oraz Sebastianem Skuzą. To odpowiedź na wniosek strony samorządowej, która chciała przeprowadzić dyskusję na temat finansów oświaty już na lutowym posiedzeniu.
Konflikt Rosja - Ukraina - przygotowanie na napływ uchodźców
Na wniosek strony samorządowej wiceminister Szefernaker poinformował o przygotowaniach rządu na ewentualny napływ uchodźców z Ukrainy wobec realnej groźby eskalacji konfliktu z Rosją. Minister zapewnił, że w razie potrzeby zorganizuje dla samorządowców specjalną wideokonferencję w tej sprawie.
Poinformował, że od kilku tygodni MSWiA prowadzi przygotowania na podstawie planów zarządzania kryzysowego.
- Przygotowaliśmy plan szczegółowy, gdyby zaszła potrzeba przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób napływających z terytorium Ukrainy. Plan został przyjęty w oparciu o współpracę wojewodów z wieloma instytucjami, przede wszystkim w ramach odpraw, w których brała udział m.in. Straż Graniczna, Urząd ds. Cudzoziemców i inne instytucje podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji – mówił wiceminister Szefernaker.
Angażowanie samorządów
Od kilku dni działa też specjalny międzyresortowy zespół, w którym są przedstawiciele ministerstw właściwych do: obrony narodowej, pracy, spraw zagranicznych, zdrowia, a także najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce. Na obecnym, pierwszym etapie działań w procedurę zostały zaangażowane także niektóre samorządy, głównie z województw lubelskiego i podkarpackiego, które bezpośrednio sąsiadują z Ukrainą. To tam mają być bowiem tworzone tzw. miejsca recepcyjne w razie napływu uchodźców z Ukrainy. W części województw działają silne ośrodki akademickie, dysponujące choćby dużą bazą łóżek.
- Na tym etapie mamy rozpisane scenariusze i pewną pulę miejsc na przyjęcie dosyć dużej grupy uchodźców. Jeszcze nie ma potrzeby bardziej angażować jednostek samorządu terytorialnego, choć zapewne - jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego na taką skalę, która by wymuszała na Polsce przyjęcie bardzo dużej grupy uchodźców – to będziemy się z Państwem kontaktować i i konsultować, nie tylko na poziomie wojewodów, ale i szczeblu rządowym – informował wiceminister Szefernaker.
I przypomniał, że rozesłał do JST pismo w sprawie wprowadzenia przez Prezesa Rady Ministrów 21 lutego br., trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopnia CHARLIE-CRP) – obowiązującego do 4 marca 2022 r. Zawiera ono informację na temat przeciwdziałania i minimalizacji skutków ewentualnych ataków w cyberprzestrzeni na funkcjonowanie administracji publicznej.
Wspólnie wypracować działania
Jak zapewnił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przedstawiciel ZMP w KWRiST, samorządowcy rozumieją to, że na razie nie wszyscy zostali włączeni w przygotowania do ewentualnego przyjęcia uchodźców. Zwrócił jednak uwagę, że warto zorganizować spotkanie (analogiczne do tego, które odbyło się w sprawie uchodźców z Afganistanu) dotyczące organizacji nauczania dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zwłaszcza że w ostatnim czasie, po przyjęciu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, z 6 do 24 miesięcy został wydłużony okres powierzenia pracy m.in. Ukraińcom. Ci w związku z tym zaczęli ściągać do Polski swoje rodziny i pojawił się problem z systemowym objęciem przez szkoły nauczaniem zarówno języka polskiego (jak i potem – ukraińskiego), uczniów pochodzących z Ukrainy. Prezydent Karnowski zaapelował do ministra Szefernakera o przekonanie resortu edukacji, że zaplanowane w subwencji oświatowej środki na ten cel są niewystarczające.
- Warto porozmawiać z Ministerstwem Edukacji i Nauki, nie czekając na rozwój wypadków, aby było bardziej otwarte na nasze potrzeby finansowe związane z nauczaniem języka polskiego obcokrajowców. Warto to już wdrażać, nie czekając na zwiększenie liczby uchodźców z Ukrainy – apelował prezydent Karnowski.
Powinno się odbyć osobne spotkanie w sprawie uchodźców z Ukrainy, w którym wezmą udział nie tylko przedstawiciele województw wschodnich, ale także dużych miast, do których z całą pewnością dotrą uchodźcy. Potrzebne jest zaplanowanie pewnych działań, dotyczących nie tylko edukacji, ale również przyjęcia, aprowizacji czy aktywizacji zawodowej – na wzór działań dotyczących Afgańczyków, wypracowanych podczas wspólnych spotkań rządowo-samorządowych.
Potrzebne środki na obsługę wypłaty dodatku osłonowego
Sekretarz strony samorządowej, Marek Wójcik zaapelował do resortu klimatu o dalsze prace nad dostosowaniem warunków wdrażania dodatku osłonowego, być może również zmianę ustawy i wyasygnowanie dodatkowych około 120 mln zł na obsługę wypłaty tego dodatku przez gminy. Zapowiedział, że wskaże konkretne rezerwy z budżetu państwa, w których można by te pieniądze znaleźć.
- My już dzisiaj widzimy, że przekazywane środki są dwu-, a nawet trzykrotnie mniejsze niż faktycznie ponoszone koszty - powiedział sekretarz.
Apel o dołączenie dużych miast do FRDL
I po raz kolejny zaapelował w imieniu strony samorządowej o umożliwienie miastom na prawach powiatu będących siedzibą województw lub sejmiku województwa, a także województwom samorządowym aplikowania o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania mostowe, obwodnicowe i dojazdowe do specjalnych stref ekonomicznych. To wniosek lutowego Zespołu ds. Infrastruktury. Jest to teraz możliwe, jako że trwają prace nad nowelizacją ustawy o RFRD, która ma poszerzyć katalog zadań możliwych do realizacji ze środków Funduszu. Jak zaznaczył sekretarz Wójcik, samorządowcy są do dyspozycji, by zaproponować treść zapisu. Jednocześnie podziękował za bardzo szybkie rozstrzygnięcie wniosków w obecnym naborze wniosków w ramach RFRD, co pozwoli szybko rozpocząć proces inwestycyjny.
Nawałnice eliminują zarządzanie kryzysowe
O trudnej sytuacji praktycznie w całym kraju po ostatnich nawałnicach, braku prądu i łączności - mówił Wójt Cekcyna, Jacek Brygman. Okazało się, po 2-3 godzinach braku prądu w wyniku przerwania linii energetycznej przestają działać nawet stacje telefonii komórkowej i nie ma kontaktu również z centrami zarządzania kryzysowego. Konieczne jest więc wyasygnowanie pieniędzy na sfinansowanie agregatów prądotwórczych w każdym powiecie.
W MSWiA trwają prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi w tym zakresie, które być może zostaną wprowadzone przy nowelizacji ustawy o ochronie ludności - poinformowała wiceminister Paweł Szefernaker. I w związku z tymi pracami poprosił o wskazanie przez starostów miejsc, gdzie takie agregaty powinny zostać zainstalowane, a rząd je sfinansuje.
hh