Z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Po 22 latach Andrzej Porawski przestał pełnić funkcję sekretarza strony samorządowej KWRiST. Na pożegnanie otrzymał od strony rządowej szablę generalską.
Legislacja KWRiST
KWRziST-szbla_dla_Porawskiego-2.jpg
fot. MSWiA

W imieniu strony rządowej za 22 lata pracy w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego "na rzecz wspólnoty, jaką jest Polska" podziękował sekretarzowi Porawskiemu Paweł Szefernaker wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej. Przypomniał, że choć strona rządowa i samorządowa z racji pełnionych funkcji często inaczej postrzegają rzeczywistość, to w ciągu minionych lat z reguły udawało się osiągnąć porozumienie i doprowadzić do wypracowania pozytywnej opinii Komisji, po przyjęciu poprawek strony samorządowej.

W podziękowaniu za wieloletni trud i w uznaniu dla sposobu prowadzenia prac Komisji, wiceminister wręczył dotychczasowemu sekretarzowi szablę generalską. Tym samym Andrzej Porawski jest pierwszym od lat cywilem, który ją otrzymał.

Taka praca to zaszczyt

Andrzej Porawski, który po rezygnacji z pełnienia funkcji sekretarza strony samorządowej pozostaje dyrektorem Biura Związku Miast Polskich zapewnił, że praca w Komisji Wspólnej była dla niego zaszczytem, zwłaszcza współpraca z samorządowcami.  

- Pokochałem samorząd terytorialny w 1981 roku, kiedy ruch społeczny "Solidarność" tworzył wizję przebudowy Polski. Polski, w której się wychowałem, a która nie była krajem demokratycznym i zdecentralizowanym. Program "Samorządna Rzeczpospolita", który jako wiceprzewodniczący Komisji Programowej współpisałem, był dla mnie wytyczną na całe lata. I choć miałem kilka interesujących propozycji z Warszawy, to odpowiadałem na nie negatywnie, bo dobrze mi było w środowisku samorządowym, które jest bardzo zróżnicowane i dzięki temu - bogate. To właśnie różnorodność samorządu powoduje, że jest on tak atrakcyjny. A polski samorząd jest silny - tak nam się udało w 1989 roku przeprowadzić reformę, że spośród krajów, które odzyskały autonomię mamy najsilniejszy samorząd. To powoduje, że wy wszyscy - zwrócił się do samorządowców - jesteście z samorządem silnie związani, bo wiecie, że możecie sporo zdziałać i że dużo od was zależy. A ponieważ znakomita większość z was, jeśli nie wszyscy, sprawuje swoje funkcje w sposób odpowiedzialny, to było mi z wami naprawdę dobrze współpracować - powiedział Porawski.

Za współpracę dziękowali mu również przedstawiciele korporacji samorządowych wchodzących w skład KWRiST.

Nowy sekretarz strony samorządowej również z ZMP

Podczas wrześniowego spotkania Porawski przekazał funkcję sekretarza strony samorządowej swojemu następcy. Został nim Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji, który od razu przejął swoje obowiązki.

W trakcie pracy Komisja Wspólna ustaliła, że w najbliższym czasie - po latach przerwy - wznowi działalność Zespół ds. międzynarodowych. Na pierwszym spotkaniu omówi m.in. relacje między Polską a Białorusią w kontekście ostatnich wydarzeń na granicy; kwestie związane z rządowym programem wsparcia wobec ewakuowanych Afgańczyków, a także projekt ustawy o repatriacji i zagrożeniach, jakie wynikają z nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej, który zawiera rozwiązania, utrudniające sprowadzenie rodaków do kraju.

Nowy sekretarz strony samorządowej zaprotestował przeciw skierowaniu do parlamentu projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (który wprowadza m.in. możliwość budowania domów do 70m 2 bez zezwolenia i kierownika budowy) - bez opinii Komisji Wspólnej. Przypomniał, że korporacje samorządowe zgłosiły wiele uwag, które miały być przedyskutowane na zespole roboczym.

Apel o wsparcie dla gmin uzdrowiskowych

Komisja Wspólna ustaliła, że w ciągu 10 dni samorządowcy przygotują i prześlą wiceministrowi Szefernakerowi materiał dotyczący strat gmin uzdrowiskowych w związku z pandemią koronawirusa - m.in. w podatkach PIT, CIT, od nieruchomości, a także mniejszych wpływów z opłaty uzdrowiskowej. Do kolejnego, październikowego posiedzenia zostanie przygotowana odpowiedź rządowa na postulaty uzdrowisk, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

hh


POZOSTAŁE ARTYKUŁY