„Zachodnia brama Donbasu” potrzebuje pomocy polskich miast
Raz jeszcze Związek Miast Polskich zwraca się do polskich miast z zaproszeniem do włączenia się zarówno w doraźną pomoc dla Pokrowska, jak i do zaangażowania na dłuższy czas i podjęcia długofalowej współpracy z tym ukraińskim miastem.
polskie_miasta_Ukrainie_main.png

Pokrowsk znajduje się w obwodzie donieckim, mniej niż 60 km od linii frontu i jest regularnie narażony na rosyjski ostrzał. Dziś sytuacja Pokrowska jest jeszcze trudniejsza niż w maju, gdy przekazywaliśmy po raz pierwszy naszym miastom zaproszenie do podjęcia współpracy z tym ukraińskim miastem.

7 sierpnia Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na obiekty cywilne w mieście. Pociski trafiły m.in. w budynki mieszkalne. Bilans ataków jest wstrząsający. Z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy wynika, że zginęło 7 osób, a ponad 80 odniosło rany. Wśród rannych było m.in. 2 dzieci, 7 ratowników oraz 29 policjantów.

Bieżące potrzeby Pokrowska, związane ze wzmagającym się rosyjskim ostrzałem, to:

  • materiały budowlane umożliwiające szybkie zabezpieczenie otworów okiennych (np. płyty OSB)
  • generatory prądu – w następstwie ostrzału wiele budynków wielorodzinnych jest pozbawionych elektryczności
  • pojazdy dla służb komunalnych, które umożliwią usuwanie zwałów gruzu; to czym miasto aktualnie dysponuje w obecnej sytuacji jest niewystarczające.

Wywrotka, samochód naprawczy, dźwig samojezdny, podnośnik koszowy, minibus towarowo-pasażerski, ale także przeróżnego typu rury, listwy, deski, pręty – to kolejne potrzeby miasta przesłane do Biura ZMP.

Bardzo liczymy na akcję pomocową dla Pokrowska – mówi Alicja Stachowiak, starsza specjalistka ds. współpracy zagranicznej w Biurze ZMP.- Pilnie zbieramy informacje od chętnych polskich miast, które po pierwsze już dziś, zaraz mogłyby zaangażować się w bieżącą pomoc, ale też byłyby zainteresowane przyszłą długofalową współpracą z tym ukraińskim miastem.

Szczegółową listę potrzeb Pokrowska publikujemy poniżej w załączniku.

Miasta, które są zainteresowane współpracą, chciałyby przekazać pomoc dla Pokrowska lub potrzebują więcej informacji prosimy o kontakt na skrzynkę mailową: ukraina@zmp.poznan.pl lub telefonicznie: Alicja Stachowiak 663 232 232.

Zachęcamy także do dołączenia do inicjatywy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich „POLSKIE MIASTA UKRAINIE” polegającej na wkomponowaniu logo/herbu miasta w logo tej akcji i wykorzystaniu go m.in. na przekazywanym sprzęcie, materiałach, pojazdach. .

Wspierasz naszych przyjaciół w Ukrainie? Dołącz do naszej inicjatywy. Wykorzystaj logo POLSKIE MIASTA UKRAINIE i spersonalizuj je dla Twojego miasta

Więcej informacji TUTAJ.

________________________

Przypominamy parę faktów o Pokrowsku:

Znajduje się w zachodniej części obwodu donieckiego. Jest gminą miejską, obejmującą 41 miejscowości: 2 miasta, 1 osiedle typu miejskiego, 7 miasteczek i 31 wsi. Całkowita powierzchnia gminy wynosi 515,5 km2.

Ze względu na swoje położenie, Pokrowsk nazywany jest „zachodnią bramą Donbasu”. Miasto jest głównym węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się ważne autostrady i linie kolejowe.

Jest to jedna z największych gmin rolno-przemysłowych w regionie (około 88% wszystkich gruntów to grunty rolne). Kręgosłupem gospodarki miasta jest górnictwo węgla kamiennego, przemysł maszynowy, metalurgiczny, spożywczy i inne. Głównym zasobem naturalnym gminy jest węgiel, ale także najbardziej wartościowe żyzne gleby - czarnoziemy.

Pokrowsk ma ogromny potencjał edukacyjny. W 2014 roku, po zajęciu Doniecka, Doniecki Narodowy Uniwersytet Techniczny, jedna z najstarszych i największych instytucji szkolnictwa wyższego w Donbasie, przeniósł się do Pokrowska.

W Pokrowsku zaplanowano realizację zakrojonego na szeroką skalę projektu Przestrzeń kulturowa „Park Shchedryk”, który obejmowałby terytorium od dawnej wioski pracowników kolei (dziś - wieś fabryki dynamitu) do centralnej części Pokrowska.

Pokrowsk - wojna i międzynarodowa pomoc

Pokrowsk znajduje się mniej niż 60 km od linii frontu. Dlatego jest regularnie celem rosyjskich ostrzałów. Jedyny bezpłatny pociąg ewakuacyjny w regionie kursuje codziennie ze stacji kolejowej w Pokrowsku, zabierając mieszkańców obwodu donieckiego do bezpieczniejszych regionów Ukrainy.

Na miejsce ruszyli wolontariusze z wielu organizacji, zarówno światowych, jak i ukraińskich. W Pokrovsku pomaga m.in. Czerwony Krzyż, Lekarze bez Granic, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, Solidarities International czy Fundacja Rinata Achmetowa (najbogatszego Ukraińca).

Administracja wojskowa aktywnie pracuje nad rozwojem strategii odbudowy gminy Pokrov. Prowadzi pracę z ewakuowanymi mieszkańcami gminy, którzy opuścili domy i udali się do bezpieczniejszych regionów. Obecnie w Czerniowcach, Czerwonohradzie, Chuście i Kropyvnytskym znajdują się cztery centra humanitarne „Jedność” zapewniające pomoc mieszkańcom Pokrowska na uchodźctwie.

Załączniki:
Pokrowsk - lista potrzeb


POZOSTAŁE ARTYKUŁY