Szkolenia są przeznaczone dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, którzy są pracownikami samorządowymi w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Szkolenia kierowane są do osób które na co dzień monitorują i zarządzają usługami w samorządzie terytorialnym.
Szkolenia organizowane są w dwóch formach:
- online (4 godziny zajęć)
- stacjonarnej (3 dwudniowe zjazdy; zajęcia w formule grupy wymiany doświadczeń)
Więcej informacji na stronie kontaktowej i rekrutacyjnej szkoleń https://www.smup.jst.org.pl/
W I półroczy 2022 w procesie szkoleniowym (w znaczącym stopniu w formule online) uczestniczyli przedstawiciele Do końca czerwca br. w procesie szkoleniowym realizowanym przez ZMP i ZPP uczestniczyli przedstawiciele 377 JST, a na zaplanowane szkolenia po od II połowy sierpnia zgłoszeni są przedstawiciele kolejnych ponad 250 JST.
Podczas procesu szkoleniowego otrzymaliśmy szereg informacji potrzebnych do rozwoju SMUP. Uczestnicy dawali nam też ich oceny systemu. Np. takie:
Bardzo przydatna sprawa, zamiast dzwonić po sąsiednich gminach i pytać jak u nich wygląda problem to tu możemy znaleźć szereg potrzebnych nam rzeczy.
Jedna z uczestniczących osób tak opisała SMUP:
To zupełnie nowa jakość. Dotychczas robiliśmy to na piechotę - SMUP znacząco ułatwia pracę samorządu, podaje na ‘talerzu’ dostępne od ręki dane. Nierozważne byłoby niekorzystanie ze SMUP.
Władze samorządowe prowadząc z dialog z mieszkańcami mogą prezentować obiektywne dane korzystając z Systemu Monitorowania Usług Publicznych. Tak o tym powiedział Paweł Szewczyk, zastępca prezydenta miasta Zduńska Wola:
SMUP wspiera aktywną komunikację. Opisane w systemie usługi pozwolą precyzyjnej wyjaśniać mieszkańcom, dlaczego podejmujemy określone działania i jaki efekt chcemy osiągnąć. Zależy nam na tym, by mieszkańcy nie tylko wiedzieli, że realizujemy dane działania i wykonujemy określone usługi, ale by rozumieli, dlaczego i po co to robimy.
Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna tak opisała SMUP:
SMUP jest narzędziem dającym możliwości lepszego podejmowania decyzji zarządczych. Dzięki niemu, pracownicy podległego mi urzędu oraz jednostek miejskich w nieskomplikowany sposób, w pewnym zakresie, będą mogli sprawdzić jak dobrze (a może źle) świadczone są przez nas określone usługi w porównaniu do sąsiadów, miast podobnych do Cieszyna.
Kolejny etap szkoleń będziemy realizować od II połowy sierpnia br. oraz w I połowie 2023 roku.
Zapraszamy.