

W ramach przygotowań do III KER odbędą się spotkania w trzech formatach.
- Konferencje „Polska transformacja energetyczna – pytania podstawowe. Jak odpowiedzieć na wyzwania?”
Cykl pięciu konferencji wyznaczy kluczowe kierunki debaty na temat polskiej transformacji energetycznej, które będą stanowić ramę merytoryczną III KER. W planach są spotkania z ekspertami i przedstawicielami jednostek decyzyjnych w kwestiach polityki energetycznej kraju. Konferencje będą dotyczyć m.in. zastosowania wodoru, atomu i gazu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; optymalnego wykorzystania zasobów rozproszonych; finansowego wymiaru energetyki rozproszonej oraz roli instytucji w transformacji energetycznej.
- Seminaria projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej
Seminaria zespołu OTE służą pogłębieniu tematów i problemów zasygnalizowanych w trakcie konferencji. Formuła spotkań dopuszcza możliwość zadawania pytań przez zarejestrowanych uczestników – zachęcamy do skorzystania z okazji uzyskania specjalistycznych wyjaśnień kwestii dotyczących rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce.
- Wykłady otwarte „Konteksty transformacji energetycznej”
Cykl popularnonaukowych wykładów jest skierowany do szerokiej publiczności. Jego celem jest zarysowanie w powszechnie zrozumiałej formie tła, na jakim przebiega polska transformacja energetyczna.

Organizatorzy zapraszamy do udziału w Seminarium projektu OTE. Spotkanie pt. „Indeks Transformacji Energetycznej” odbędzie się 8 maja 2025 r. w godzinach 10:00–12:30 w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams).
➡️Cykl seminariów realizowanych w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG) ma na celu pogłębienie treści z konferencji i wykładów „Konteksty transformacji energetycznej” wprowadzających w tematykę III Kongresu Energetyki Rozproszonej (17–19 września 2025 r.).
Transformacja energetyczna (TE) to proces, w ramach którego zachodzi ewolucja struktur technologicznych i rynkowych, ram regulacyjnych, wzorców konsumpcji i norm społecznych w kierunku zapewniania powszechnego dostępu do niezawodnej, czystej i przystępnej cenowo energii. Celem seminarium jest przybliżenie koncepcji pomiaru postępu transformacji energetycznej z wykorzystaniem wskaźników kompozytowych, która zakłada badanie różnych aspektów TE, a następnie agregowanie ich do wskaźnika zbiorczego.
W pierwszej części seminarium dr hab. Łukasz Lach, prof. AGH, przedstawi konstrukcję i własności najważniejszych kompozytowych wskaźników TE, w tym indeksu publikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (indeks ETI). Uwaga zostanie skierowana na główne wady międzynarodowych indeksów TE, w tym arbitralny dobór wag oraz brak przydatności tego typu narzędzi do wspierania krajowych polityk klimatycznych.
W kolejnym kroku prof. Lach przedstawi procedurę wyznaczania dwóch nowych wariantów indeksu TE:
- wariantu międzynarodowego, stanowiącego modyfikację indeksu ETI, wykorzystującego zaawansowany aparat statystyczny, rekomendowany prze OECD, który zapewnia minimalizację wpływu uznaniowości w procesie konstrukcji wskaźnika kompozytowego,
- Polskiego Indeksu Transformacji Energetycznej, który poza bazowaniem na statystycznie odpornej metodologii jest obliczany wyłącznie na podstawie szeregów czasowych opisujących Polskę, dzięki czemu, w odróżnieniu od przekrojowych indeksów międzynarodowych, stanowi narzędzie o potencjalnie istotnej przydatności we wspieraniu zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki.
W ostatniej części seminarium zaproszeni eksperci reprezentujący różne TE wezmą udział w dyskusji nad zaproponowanymi rozwiązaniami i przedstawią własne stanowiska w zakresie możliwości stosowania wskaźników kompozytowych do oceny i programowania transformacji energetycznej w Polsce.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
✔️ Rejestracja ⤵️
https://s.agh.edu.pl/47cTN (MsTeams)
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.