Pierwsze spotkanie przedstawicieli JST z ministrem finansów
W poniedziałek, 5 lutego br., odbyło się pierwsze spotkanie nowego ministra finansów, Andrzeja Domańskiego, z przedstawicielami organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i ST.
Legislacja KWRiST FINANSE
20240205_125227.jpg
fot. Arch. ZMP

W spotkaniu udział wzięli także wiceministrowie: Hanna Majszczyk, gospodyni budżetu państwa, oraz Jarosław Neneman, odpowiadający za system podatkowy.

Otwierając spotkanie minister A. Domański przedstawił cztery cele kierunkowe, jakie przyświecają resortowi w podejmowanych działaniach na rzecz naprawy finansów samorządowych, zdewastowanych przez poprzednią ekipę. Są nimi:

  • zbilansowanie i ustabilizowanie finansów JST,
  • wzmocnienie dochodów własnych (w tym udziałów w podatkach),
  • zobiektywizowanie kryteriów ustawowych, określających sposób redystrybucji środków kierowanych do samorządów w formie subwencji i dotacji (w tym kategoryzacja gmin),
  • zwiększenie udziału przedstawicieli JST w konstruowaniu systemu finansów samorządowych.

Spotkanie służyło wymianie poglądów i przedstawieniu głównych postulatów strony samorządowej, by na kolejnym, przewidzianym za około dwa tygodnie, resort mógł przedstawić pierwsze, konkretne propozycje zmian.

Główne postulaty przedstawicieli samorządów nie budziły kontrowersji po stronie rządowej, choć minister zaznaczył, że mogą one przerastać realne możliwości finansów państwa w ich obecnym stanie. Dotyczyły one:

  • zrekompensowania zmian w podatku PIT poprzez objęcie udziałami JST we wpływach z tego podatku również jego części zryczałtowanej oraz odpowiednie zwiększenie wielkości tych udziałów,
  • zmian w systemie finansowania edukacji, poprzez zapewnienie pełnego sfinansowania z subwencji wynagrodzeń w oświacie oraz dostosowanie algorytmu jej podziału do realnych kosztów prowadzenia szkół, zwłaszcza w małych gminach,
  • oczekiwanych zmian w podatku od nieruchomości, przygotowywanych obecnie w związku z wyrokami TK,
  • racjonalizacji gospodarki komunalnej w kierunku zniesienia barier w obniżaniu jej kosztów, zwłaszcza w zakresie transformacji energetycznej, a także ustalania opłat za usługi komunalne na poziomie rzeczywistych kosztów ich dostarczania,
  • wprowadzenia opłaty administracyjnej, umożliwiającej zwrot kosztów czynności administracyjnych, które nie mają charakteru socjalnego (ważne zwłaszcza dla powiatów, które realizują większą część obsługi administracyjnej obywateli).

W dyskusji poruszono też kwestie związane z aktualnie trwającymi pracami nad korektą KPO, która powinna umożliwić objęcie finansowaniem inwestycji w objętych Planem dziedzinach, realizowanych od początku pandemii.

(apo)


POZOSTAŁE ARTYKUŁY