Resort edukacji przygotował ważny - także dla samorządów - projekt zmian dotyczących edukacji, nowelizujący nie tylko Prawo oświatowe, ale też kilkanaście innych ustaw. Jest on nie tylko bardzo obszerny, ale zawiera wiele znaczących zmian. To drugi etap zmian w systemie edukacji.
Ze względu na ich skalę warto, żeby zapoznały się z nim miasta na jak najwcześniejszym etapie legislacyjnym. Zachęcamy o przeanalizowanie tego projektu, zgłaszanie uwag, wskazanie problemów i ewentualnych sposobów ich rozwiązywania.
Projekt ustawy jest na początku procedowania. Z inicjatywy ZMP odbędzie się 20 lipca spotkanie robocze przedstawicieli samorządów z MEN w tej sprawie, a 25 lipca będzie opiniować tę regulację Zespół ds. Edukacji KWRiST.
Projekt dotyczy zasadniczo 3 kwestii:
- wdrożenia zasad kształcenia zawodowego, czyli szkół I i II stopnia (np. ujednolicenie pensum dla nauczycieli zawodu – do 20 godzin, wg resortu powinno być o 192 nauczycieli więcej z tego tytułu w skali kraju, co może stanowić pewne obciążenie dla JST);
- licznych korekt i poprawek dotyczących tzw. gimnazjalnej reformy oświaty,
- spraw opiekuńczych, w tym propozycji dotyczących stworzenia miejsc do spożywania posiłków od 2019 roku i otwierania stołówek od 2021 roku w każdej szkole oraz nowych rozwiązań w poradniach pedagogiczno-psychologicznych.