Prawo zamówień publicznych - na obszarach powodziowych możliwe zamówienia „z wolnej ręki"
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przekazała opinię prawną, z której wynika, że na terenach dotkniętych powodzią można stosować zamówienia "z wolnej ręki" lub tryb negocjacji bez ogłoszenia. To ważne w sytuacji, gdy potrzebne jest pilne działanie
images.jpg

Agnieszka Olszewska, prezes UZP odpowiadając na pismo sekretarza strony samorządowej KWRIST, Marka Wójcika dotyczącego konieczności uelastycznienia przepisów w zakresie np. zakupu towarów i usług oraz prac budowlanych na obszarach dotkniętych powodzią. przedstawiła opinię prawną.

Wynika z niej, że na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych „w sytuacji, w której w danej chwili występuje zdarzenie, takie jak powódź i z tego względu istnieje potrzeba natychmiastowej realizacji zamówień niezbędnych do zapobieżenia, ograniczenia lub natychmiastowego usunięcia jej skutków (np. zakupy na akcję ratowniczą, wykonanie prac umożliwiających jedyny dojazd do miejscowości, prace porządkowe mające na celu zapobieżenie epidemiom itp.), wówczas, zasadniczo, możliwe będzie skorzystanie z dyspozycji art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp (art. 305 pkt 1 ustawy Pzp dla postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne) i realizacja zamówienia z wolnej ręki.

Jeżeli nie istnieje konieczność natychmiastowego wykonania zamówienia, lecz występuje sytuacja, która uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia, wówczas zamawiający może, stosownie do treści art. 209 ust. 1 ustawy Pzp (art. 301 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp dla postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne), zastosować tryb negocjacji bez ogłoszenia." 

Ustawa doprecyzowuje warunki, jakie muszą być spełnione, aby móc zastosować specjalny tryb.

Poniżej zamieszczamy pełną treść opinii

Załączniki:
Opinia prezes UZP ws. elastycznego stosowania pzp na terenach powodziowych


POZOSTAŁE ARTYKUŁY