

Przedstawiciele miast chcą włączenia w te prace przygotowanego projektu przepisów w zakresie zlecania realizacji zadań publicznych.
Propozycję takich przepisów wypracowała grupa robocza ds. uproszczeń prawnych dla organizacji pozarządowych przy Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Komisja Partnerstwa i Dialogu ZMP zapoznała się z tą propozycją na posiedzeniu 15 stycznia 2025 r. Była ona również przedmiotem dyskusji podczas XX Ogólnopolskiego Forum Pełnomocników JST ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, które odbyło się 2 kwietnia br.
Przedstawiciele miast pracujący w Komisji ZMP podkreślają, że kierunek zawarty w propozycji nowych rozwiązań dotyczących zlecania zadań jest dojrzałą koncepcją zmian systemowych przygotowaną przez szerokie grono ekspertów i praktyków reprezentujących środowisko samorządowe i pozarządowe. Jest efektem ponad dwuletnich prac zespołu uformowanego przez NGO i związki samorządowe, które trwały od 2023 roku i na bieżąco były upubliczniane i dyskutowane, a ostatecznie formalnie dopracowane - jako konkretne przepisy prawne - przez działającą przy Przewodniczącej Komitetu Pożytku Publicznego grupie roboczej ds. uproszczeń prawnych dla organizacji pozarządowych.
Przygotowane propozycje są konieczne do wdrożenia z uwagi na potrzebę zwiększenia odporności społecznej i wzmocnienia sektora pozarządowego, który w obliczu sytuacji kryzysowych musi mieć możliwość sprawnego działania. Zmiany te są również niezbędne z uwagi na pilną potrzebę ułatwienia partnerskiej współpracy sektora publicznego i sektora społecznego, który obecnie jest nadmiernie zbiurokratyzowany.
Zdaniem Komisji, na szczególną uwagę zasługują propozycje nowych trybów: negocjacyjnego oraz partnerstwa publiczno-społecznego, które w znaczący sposób mogą przyczynić się do zmian w filozofii zlecania zadań publicznych, wzmacniając zarówno lokalne organizacje i samorządy, jak również ich wzajemną współpracę.
- Dalsze prace legislacyjne uważamy za pilne do podjęcia przez Rząd, uznając jednocześnie, iż przesunięcie ich do zapowiadanej tzw. „dużej noweli” UDPPiW, spowoduje, iż ostatecznie mogą one utknąć w dyskusji nad wieloma problemami, które wymagają wnikliwej debaty po 20 latach funkcjonowania ustawy. Jednocześnie zwracamy uwagę, że samo przyjęcie tych rozwiązań dla JST oznacza minimum roczny okres przygotowawczy na ich wdrożenie – czytamy w Stanowisku Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP, przyjętym w dniach 16-22 kwietnia br. przez członków tego gremium.
Dokumenty (linki)
- Stanowisko Komisji partnerstwa i Dialogu z Uzasadnieniem
- Projekt zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie zlecania realizacji zadań publicznych
- Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz innych ustaw